Hlavní navigace

Zisk České pojišťovny vzrostl o půl miliardy

Praha (26. října 2004) – Výsledky hospodaření největší tuzemské pojišťovny za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostly o 523 milionů korun, když čistý zisk přesáhl 2,9 miliardy korun. Stejně jako v prvním pololetí podpořily zisk vedle rostoucí obchodní produkce i vyšší výnosy z finančního umístění. Výrazný nárůst zaznamenalo i předepsané pojistné, které meziročně vzrostlo o 3,8 miliardy na celkových 31 miliard korun, tedy o 14 procent.

Sdílet

Hlavním impulsem pro meziroční růst předepsaného pojistného byla oblast životního pojištění, která meziročně posílila o 31 procent na 11,7 miliardy korun. Trh životního pojištění skýtá i nadále obrovský potenciál. Zatímco v EU činí podíl životního pojištění na celkovém předepsaném pojistném 62 procent, v ČR je to přes velkou dynamiku tohoto segmentu stále jen necelých 40 procent, uvedl k výsledkům náměstek pro životní pojištění Ivo Foltýn.

Předepsané pojistné u neživotního pojištění dosáhlo 19,4 miliardy korun. Meziročně se tak zvýšilo o 6 procent. Nejvyšší měrou se na růstu neživotního pojištění podílelo havarijní pojištění, kde předepsané pojistné dosáhlo dynamiky 18 procent, a pojištění velkých rizik, které posílilo o 15 procent. Povinné ručení, které má u ČP sjednáno 2,4 milionu českých motoristů, vzrostlo o 8 procent.

Vlastní kapitál České pojišťovny k 30.9.2004 přesáhl 14,7 miliardy korun. Bilanční suma ČP vzrostla na 122,3 miliardy korun.

Česká pojišťovna je největší domácí pojišťovací ústav s tržním podílem 39 procent. V soutěži Pojišťovna roku 2004 pořádané společností Fincentrum, získala ČP na základě výsledků hlasování odborné poroty první místo. Schopnost České pojišťovny udržet si dominantní tržní podíl v životním i neživotním pojištění oceňují i ratingové agentury Moody´s a Standard & Poor´s. Agentura S&P oceňuje ČP známkou BBB- se stabilním výhledem. Moody´s udělila České pojišťovně ohodnocení finanční síly Baa3 rovněž se stabilním výhledem. Uvedená hodnocení patří do tzv. investičního stupně. ČP se tak řadí mezi nejvýše hodnocené tuzemské finanční instituce. Kromě vedoucí tržní pozice vyzdvihují obě agentury rovněž dobré provozní výsledky a vynikající likviditu. Česká pojišťovna má základní kapitál 3 miliardy korun a spravuje 14,5 milionu pojistných smluv. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).