Hlavní navigace

Zisk 100% za pět měsíců, proč ne?

Uplynulý týden byl pro akcie opět mírně pozitivní a ve čtvrtek poprvé v historii uzavřel index českého akciového trhu nad hodnotou 3 000 bodů. Páteční obchodování bylo poznamenáno částečným vybíráním zisků před víkendem a mírnou korekcí dřívějšího růstu.

Sdílet

Až do středy rovněž rostly akcie kopřivnické Tatry. O tom, že na českém trhu se stále dají nalézt tituly s velkým potenciálem se přesvědčili investoři, kteří stačili koupit akcie této společnosti do poloviny prosince loňského roku. Tehdy se titul obchodoval kolem 125 Kč za akcii.

Vstup nového vlastníka do společnosti, zakázka pro armádu a dobré hospodářské výsledky i perspektiva podniku pomohly akciím této tradiční české automobilky k celkem impozantnímu růstu. Za pět měsíců 100%, tolik a více mohli vydělat ti, co titul včas nakoupili a v uplynulém týdnu prodali. Během středy posílil kurz až k rekordním 275,50 Kč. Nic ovšem neroste do nebe a aspoň prozatím titul dále neposílil. Následné silné prodeje strhly kurz zpět do pásma kolem 240 Kč.

Již přes dvě miliardy korun zainventoval ČEZ při skupování vlastních akcií. Ve spojitosti s tím, jak se ne vždy přesně střetá nabídka od státu s poptávkou od ČEZu, souvisí vyšší volatilita kurzu v posledním období. Nejvyšších hodnot dosahoval kurz ČEZu v průběhu čtvrtka, když proběhly obchody na trhu i za 1 130 Kč. Následné oslabení zastihlo titul na páteční uzavírací hodnotě 1 075 Kč.

Tiskem rovněž proběhly spekulace, podle kterých společnost připravuje plány na výstavbu dvou jaderných bloků, které by byly pravděpodobně postaveny v elektrárně Temelín. Samotný zájme ČEZu na výstavbu dalších jaderných kapacit nicméně není ničím novým a souvisí s nízkou výrobní cenou elektřiny z jádra. Rozhodnutí, zda se další bloky postaví či ne, je však spíše politické.

Po prudkém růstu kurzu v nedávném období si berou akcie Komerční banky oddechový čas. Kurz akcie se v uplynulém týdnu pohyboval kolem 3 900 Kč a týden uzavřel na hodnotě 3 958,50 Kč.

Výrazněji s kurzem nezahýbaly ani oznámené výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku. Banka vytvořila konsolidovaný čistý zisk 2,51 mld. Kč, což je zlepšení proti předešlému roku o necelá 4%. K růstu zisku přispěla rovněž koupě Modré pyramidy v říjnu 2006.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).