Hlavní navigace

Ze základu daně si klienti Pojišťovny České spořitelny díky životnímu pojištění mohou odečíst 1,5 mld. Kč

[Tisková zpráva] Pojišťovna České spořitelny rozeslala svým klientům více než 500 000 daňových potvrzení o zaplaceném pojistném na životním pojištění.

Sdílet

Pokud tato potvrzení všichni využijí k uplatnění nároku na slevu na dani, sníží si daňový základ o více než 1,5 mld. Kč. Kdyby klienti využívali dlouhodobý spořicí nástroj v plném rozsahu jako své zajištění na budoucnost, mohli by si odečíst o 4,5 mld. více.

 „Nárok na uplatnění daňového zvýhodnění má 79 % našich klientů, průměrně si od základu daně mohou odečíst 3 082 Kč, zhruba stejně jako v loňském roce,“ uvedl Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny. „Vzhledem k tomu, že si každý občan České republiky může od daňového základu odečíst až 12 000 na životní pojištění a získat tak od státu na daních zpět 1 800 Kč, je patrné, že klienti odpočty nevyužívají naplno.“

Pojišťovna České spořitelny nabízí svým klientům volbu ve způsobu zasílání informací. Dokumenty mohou získat buď v papírové, nebo elektronické podobě. Pomocí aplikace Servis 24 tak bylo odesláno přes 700 potvrzení o zaplaceném pojistném ve formě e-dokumentu.

Maximální výše odpočtu je pro fyzickou osobu stanovena na 12 000 Kč ročně. Možnost odečíst si část zaplaceného pojistného od základu daně z příjmů mají fyzické osoby, které splňují zákonem dané podmínky:

•    ve smlouvě je sjednána výplata pojistného plnění nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne pojištěná osoba věku 60 let;

•    pojistné uhrazené na riziko „dožití“ nebo na riziko „smrti nebo dožití“;

•    pojištění je sjednáno minimálně na dobu 5 let;

•    pojistník je totožný s pojištěnou osobou.

Na smlouvu, která splňuje podmínky zákona o daních z příjmů, může přispívat zaměstnavatel. Tento příspěvek na životní pojištění je osvobozen od plateb sociálního a zdravotního pojištění až do částky 24 000 Kč ročně. Tato částka platí dohromady na všechny příspěvky zaměstnavatele za životní pojištění a penzijní připojištění.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).