Hlavní navigace

Záruky ČMZRB přinesly vloni klientům Komerční banky 1,5 miliardy Kč úvěrů

Komerční banka se stala v polovině roku 2007 vůbec první bankou, která s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) uzavřela kompletní sadu smluv k programu ZÁRUKA. Díky bohatým zkušenostem odborníků v KB s poskytováním záruk se podařilo klientům Komerční banky získat v loňském roce více než 300 záruk, což představuje celých 32 % veškerého objemu záruk, které ČMZRB poskytla, a díky těmto zárukám vyčerpali více než 1,5 miliardy Kč úvěrů.

Sdílet

V roce 2009 mohou firmy a podnikatelé získat záruku i za provozní úvěr

Velkou šanci získat záruku na úvěry mají firmy a podnikatelé také v roce 2009. Součástí vládního balíčku opatření, která mají bojovat proti ekonomické recesi, je totiž také navýšení prostředků na poskytování záruk za úvěry malým a středním podnikatelům. Pro rok 2009 tak posílí vláda záruční fond, ze kterého jsou záruky za provozní úvěry poskytovány, o částku 1,8 miliardy Kč.

Zároveň mohou podnikatelé ve vybraných oborech získat nově záruku i za provozní úvěry. Na konci dubna 2009 Komerční banka podepsala s ČMZRB smlouvu o spolupráci, která používání záruk za provozní úvěry umožňuje, uvedla Lucie Kudrnová, vedoucí Marketingu pro podniky a municipality.

Díky snížení rizika úvěru, který je zajištěn zárukou ČMZRB, mohou banky poskytnout podnikatelům více úvěrů za výhodnějších podmínek. Záruka ČMZRB může být vystavena až na 80 % jistiny úvěru se splatností až 15 let. Příjemcem záruky může být malý a střední podnikatel, který podniká ve vybraných oborech průmyslu a služeb. Nesmí přitom zaměstnávat více než 250 zaměstnanců, roční obrat nesmí přesáhnout 1,3 miliardy Kč a suma aktiv 1,1 miliardy Kč. Za vystavenou záruku zaplatí klient cenu ve výši 0,1 až 0,3 % hodnoty záruky ročně.

Uplatnění záruky ČMZRB je v Komerční bance jednoduché. Při projednávání úvěru navrhne klient zajištění úvěru ve formě záruky ČMZRB. Firemní bankéř KB vyplní pro klienta jednoduchý formulář s předběžnými údaji o plánovaném úvěru a klient přiloží tento formulář k žádosti o záruku v ČMZRB. Záruční listinu potvrzující poskytnutí záruky ČMZRB následně předá klient zpět svému firemnímu bankéři v KB. V závislosti na typu záruky lze získat záruku již do několika pracovních dnů.

Společně s navýšením objemu prostředků vyčleněných na poskytování záruk se mění také podmínky použití záruk. Nově mohou podnikatelé kombinovat program ZÁRUKA s dotačními programy OPPI: Rozvoj, ICT a strategické služby, ICT v podnicích, Eko – energie, Inovace – Projekt, Potenciál, Prosperita, Školící střediska a Nemovitosti. Pokud žadatel zvolí možnost kombinovat záruku s dotací, musí všude uvádět stejný název projektu a k žádosti o dotaci přiložit vypočtenou výši veřejné podpory od ČMZRB, o kterou se sníží částka dotace. S výpočtem pomohou ochotně žadatelům odborníci v Komerční bance.

Záruka ČMZRB je vhodnou formou zajištění také pro úvěry, které jsou určeny na spolufinancování či předfinancování projektů financovaných z dotací EU, doplnil Jan Hanuš, který má v KB dotace na starosti.

Klientům Komerční banky proto kromě firemních bankéřů pomáhají také regionální specialisté KB EU Point. V rámci konceptu KB EU Point například bankovní poradci Komerční banky zdarma vyhledávají vhodné dotace pro projektové záměry a EU regionální specialisté poskytují konzultace přímo v místě realizace projektu. Žádosti o dotace a kompletní administrativu projektu pak pro klienty Komerční banky zpracovávají specializované firmy s prověřenými zkušenostmi a odborností. Samozřejmostí je při řešení EU projektů doporučení optimálního financování projektu, které vyhovuje dotačním podmínkám.

Podrobné informace o podnikatelských úvěrech Komerční banky a službách specializovaného útvaru KB EU Point získáte v jakékoli pobočce Komerční banky, na bezplatné Infolince KB 800 900 930 nebo na internetových stránkách www.eupoint.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).