Hlavní navigace

Zanedlouho nás bude už 7 miliard a s Allianz si teď můžete tipnout, kde se tak stane a jak se bude tomuto dítěti dařit

[Tisková zpráva] Už jenom dny nás dělí od momentu, kdy bude na naší planetě žít sedm miliard lidí. Vývoj populace pečlivě sledují také v Allianz, která působí ve více než 70 zemích světa.

Sdílet

Chcete-li si tipnout, kde a za jakých podmínek se narodí dítě, které bude mít z globálního pohledu v rodném listu imaginární číslo 7 miliard, pak se začtěte do následujících řádek. Uživatelé internetu si navíc mohou sami vyzkoušet interaktivní hru, kterou pro ně specialisté z Allianz v Mnichově připravili. Vybrat si mohou z anglické a německé verze.

Teprve před dvanácti lety lidstvo překonalo šestimiliardovou hranici a podle předpovědi OSN by měla magická hranice sedmi miliard padnout 31. října 2011. Narození člověka s číslem 7 miliard se bezpochyby stane milníkem světových dějin a bude i výzvou pro naši planetu. Ještě nikdy nás totiž na Zemi nebylo tolik.

Co může člověk s číslem 7 miliard očekávat? Bude mít co jíst a co pít? A jak vysoká mohou být jeho životní očekávání? Těmito tématy se pojišťovna Allianz zabývá už několik let a nyní na svých internetových stránkách zveřejnila interaktivní vzdělávací, ale také tipovací hru, plnou zajímavých otázek a odpovědí.

„Jako mezinárodní poskytovatel finančních služeb sledujeme velmi přesně demografickou křivku, neboť má velký vliv na budoucí vývoj hospodářství a finančních trhů,“ říká Michaela Grimm, ekonomka Allianz v Mnichově.

Každou minutu se na světě narodí zhruba 258 dětí. Podstatné při tom je i to, kde se tak stane. Dítě, které dnes spatří světlo světa, se podle statistických údajů dožije minimálně 68 let. Pokud se však narodí třeba v České republice, má velkou šanci, že oslaví 80. nebo dokonce 90. narozeniny. Ve srovnání s obdobím po 2. světové válce jde o obrovský skok v  průměrné délce života. Kvůli nízké porodnosti je však třeba přiznat, že naděje na to, aby se dítě „s pořadovým číslem“ 7 miliard narodilo právě u nás, je pouze mizivá. Nejvyšší čísla porodnosti má v současné době Afrika, Asie a Latinská Amerika. Demografičtí odborníci proto počítají s tím, že se „přelomové dítě“ narodí v Indii.

„Vycházíme z toho, že letos se většina dětí narodí v Indii a že právě tato země v průběhu následujících deseti let předstihne Čínu a stane se nejlidnatějším státem světa,“ tvrdí Grimm.

To, že nás bude na Zemi 7 miliard, je jistě významnou událostí. Při pohledu na celkový vývoj lidstva však vidíme, že ke vzestupu porodnosti dochází jenom krátkodobě. Proto ani demografičtí specialisté ještě nedokáží říci, kdy nás na naší planetě bude 10 miliard. Podle nejnovějších propočtů OSN to přichází v úvahu asi v roce 2100. V jednom se však experti shodují už nyní: světová populace i nadále poroste.

V České republice je v současnosti více než 2,7 milionu obyvatel v důchodovém věku a těch, kterým je více než 55 let je dokonce 3,5 milionu. Vědci předpokládají, že v roce 2020 dosáhne průměrná délka života 85 let.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).