Hlavní navigace

Zaměstnávání zdravotně postižených v Praze

Národní rada zdravotně postižených ČR provedla tentokrát šetření v hlavním městě Praha. Průzkum byl zaměřen na jednotlivé městské části (22) a na organizace zřizované Magistrátem hlavního města (29). NRZP ČR tak navázala na šetření, které provedla v minulosti u 43 institucí ústředních orgánů státní správy, 13 krajských a 19 magistrátních úřadů.

Sdílet

Z 22 městských částí údaje vůbec nedodaly tři – Praha 6, 15 a 21. Z 19 městských částí jich 8 odvádí sankce. Nejvíce zaplatila radnice Prahy 8 – 434 736 Kč, Praha 7 – 342 631 Kč a Praha 1 – 310 393,85. Celkem tak městské části odvedly do státního rozpočtu přes 1,5 milionu korun.

Z 29 oslovených organizací nedodalo údaje deset. Z 19 organizací jich 8 odvádí sankce. Nejvíce zaplatil Ústav dopravního inženýrství hl. m. Praha a to 117 894 Kč. Celkem organizace zřízené hlavním městem Praha odvedly do státního rozpočtu přes 350 tisíc korun.

Z průzkumu tedy vyplývá, že městské části věnuje malou pozornost zaměstnávání osob se zdravotním postižením a problém často řeší náhradním plněním. Nedávají tak dobrý příklad podnikatelské sféře v Praze. NRZP ČR bude i nadále v podobných šetřeních pokračovat.

NRZP ČR bude usilovat o změnu zákona o zaměstnanosti, která zabrání obcházení povinného podílu zaplacením sankce. Samosprávné orgány by měly mít stejný režim při zaměstnávání zdravotně postižených jako mají státní instituce, které při neplnění povinného podílu platí pokutu až do výše jednoho milionu korun.

Václav Krása
předseda NRZP ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).