Hlavní navigace

Zajištěné fondy slaví v Česku desáté výročí

[Tisková zpráva] Deset let na českém trhu oslavily na jaře zajištěné fondy (ZF). Těchto fondů vzniklo během dekády celkem 279 v upisovací hodnotě téměř 60 miliard korun. U investorů jsou přitom stále populárnější a to i díky tomu, že umožňují získat zajímavé zhodnocení s relativně nízkým rizikem. S nejvýnosnějším z nich – ČSOB Rezervním clickem 1 – si klienti v roce 2006 připsali roční výnos ve výši 11,52 %.

Sdílet

Jako první korunový zajištěný fond ČSOB nabízený v České republice vstoupil 31. března 2000 na trh ČSOB světové akcie 1, jenž během čtyř let i přes tehdejší více než poloviční propad akciových trhů přinesl investorům celkové zhodnocení 12,42 % (ročně 2,75 %). Objem investic do tohoto „pionýra“ činil při splatnosti 334 milionů korun.

V následujících šesti letech se zajištěné fondy v ČR vydaly ve srovnání se světem svojí vlastní specifickou cestou. Zatímco investoři v zahraničí dávali v letech 2000 až 2006 přednost riskantnějším investicím do aktiv s vyšším výnosem, mezi konzervativnějšími Čechy zájem o zajištěné fondy zejména v letech 2002 až 2006 prudce rostl. V roce 2000 české finanční instituce uvedly na trh pouze čtyři zajištěné fondy, o šest let později to bylo téměř 90, přičemž největší počet z nich uvedla na trh ČSOB a stala se předním českým specialistou na zajištěné fondy.

„Zajištěné fondy vycházejí vstříc české finanční mentalitě, která preferuje rozumné výnosy a rozumné riziko. Je samozřejmé, že převládající postoje k investování se vyvíjejí, ale zatím se zdá, že tyto fondy jsou ideálním produktem pro většinového klienta,“ řekl generální ředitel ČSOB Investiční společnosti Jan Barta.

Od roku 2007 se akciový trh začal potýkat s propadem, který po krátkém růstu v roce  2008 vyvrcholil masivní finanční krizí. Přesto i v roce 2009 činil průměrný výnos zajištěných fondů ČSOB 6,74 %.

„Zajištěné fondy během krize prokázaly, že patří do portfolií retailových klientů a mohou přinášet nadvýnos za cenu relativně nízkého rizika,“ komentoval tuto skutečnost Jan Barta.

S návratem růstu na trhy roste i výkonnost ZF. V období březen 2009 až březen 2010 ze 105 ZF vykázalo růst 104 fondů, a to o více než 4 %, přičemž žádný nepoklesl. Největší nárůst zaznamenal v tomto období ČSOB Světového růstu 2, a to o 25,50 % kumulativně.

Z celkových 279 zajištěných fondů už 66 dosáhlo splatnosti, přičemž investorům bylo vyplaceno více než 13 miliard korun. Průměrný výnos ZF od založení přitom činil 2,46 % ročně. Fondy se splatností pět a více let dosáhly průměrného zhodnocení 3,57 % za rok a ty se tří až pětiletou splatností dosáhly 2,28 % průměrného zhodnocení za rok.

„Ideální by bylo, kdyby střadatelé a investoři do svých portfolií zařazovali segment skládající se z více zajištěných fondů. Zvyšovali by tím průměrný výnos, optimalizovali by tah svých portfolií na výnos, aniž by významně zvyšovali rizikový profil,“ řekl Jan Barta.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).