Hlavní navigace

Zájem Slováků o nemovitosti v Česku stoupá – a naopak

PRAHA, 15. března 2007 – Oproti loňskému roku stoupl zájem Čechů o nemovitosti na Slovensku o téměř 20 procent. Stejně tak roste zájem i Slováků o byty a rodinné domky v České republice. Meziroční nárůst poptávky odhadují odborníci z realitní kanceláře AAABYTY.CZ o stejných 20 procent. Češi mají zájem nejvíce o rekreační objekty, Slováci o pronájmy v důsledku stěhování se za prací.

Sdílet

„Mezi občany Slovenska je zájem především o hlavní město Prahu a příhraniční lokality jakými je například Brno nebo Břeclav. Zájem stoupá také o Ostravsko díky investicím a novým pracovním místům v průmyslové zóně Nošovice. Dále od hranic se už mírnější poptávka koncentruje do větších průmyslových oblastí,“ uvedl ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ Petr Illetško.

Významnou skupinou poptávajících jsou podle Illetška také studenti. I ti poptávají především pronájmy nemovitostí. Jen zdánlivě okrajovou skupinou jsou pak umělecké profese. V tomto segmentu zájemců je hybnou silou nákup bytu či rodinného domku. Ve všech třech skupinách poptávajících se preferují především nižší cenové relace. Cena je klíčovým faktorem především v případě pronájmů.

„I zájem Čechů o Slovensko se dá rozdělit do tří skupin. První z nich tvoří stejně jako v případě Slováků stěhujících se do Čech stěhování za prací. Druhou skupinou jsou zájemci o přestěhování se na trvalo – především kvůli příbuzenským vztahům a uzavřeným manželstvím. Poslední skupinou – a početně zřejmě nejvýznamnější – jsou zájemci o rekreační objekty,“ vysvětlil manažer bratislavské pobočky realitní kanceláře AAABYTY.CZ Andrej Zužo.

Co se týče rekreačních nemovitostí je poptávka především po lokalitách Vysokých a Nízkých Tater – především Štrbského Plesa, Starého Smokovce, Donovalů, Velké Rači, Jasné, Vrátné, a Slovenského Ráje. Zde totiž probíhá řada developerských projektů výstavby apartmánů.

V případě stěhování za prací preferují Češi a Moravané především lokality kolem Bratislavy a pohraniční města sousedící s Českou republikou. Ve hře je také Trnava díky projektu automobilky PSA – Peugeot Citroen – a Žilina díky investicím automobilky KIA. Stejně jako Slováci v Česku i Češi preferují především pronájmy. Nákupy bytů a domků jsou jen minoritní. I zde hraje prim především cena.

„Otevřít první zahraniční pobočku právě v Bratislavě byl logický krok. Slováci do Čech a Moravy přicházejí ve stále se zrychlujících intervalech. Přeshraniční síť umožní bydlení vyřešit tak, že zájemci nemusejí přejíždět stále častěji mezi městy, ale vše vyřeší na jednom místě s daleko nižšími náklady. Odpadají tak věčné diskuze na internetových serverech, kde situace neznalí poptávající shánějí informace o českém či slovenském realitním trhu,“ shrnul Petr Illetško, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).