Hlavní navigace

Zájem o kreditní karty mezi českou veřejností roste

Sdílet

Společnost CCS reaguje na tuto poptávku kartou CCS Kredo nesoucí značku MasterCard Electronic

Platební kartu v současné době vlastní každý druhý občan České republiky. Mezi obyvateli České republiky navíc stále roste poptávka po kreditních kartách, která dostala další významný impuls nedávným uvedením na český trh kreditní karty CCS Kredo, MasterCard Electronic, určené pro širokou veřejnost. Před uvedením těchto kreditních karet byl proveden nezávislou agenturou MEMRB výzkum, který potvrdil, že zájem o větší možnosti plateb kartou i o nové úvěrové produkty stále stoupá. To platí především o poptávce po kartách kreditních.

Zájem o placení kartou u obchodníků roste
Platební karty jsou v České republice dosud nejvíce využívány k výběru hotovosti z bankomatu. Zatímco průměrný držitel karty vybírá z bankomatu 3 krát do měsíce, přímých plateb za stejné období uskuteční v průměru 1,9. Počet přímých plateb ovšem narůstá velmi rychle – i díky tomu, že si držitelé karet uvědomují, že oproti výběru z bankomatů jsou platby bez poplatků. Vydavatelé karet navíc sami uzpůsobují karty tak, aby zvýhodňovali především placení u obchodníka před výběry hotovosti z bankomatu.

Kreditní karty pro běžné nákupy
Jak z výzkumu vyplývá, nejčastěji jsou kartou hrazené především velké „rodinné“ nákupy potravin v hypermarketech a supermarketech, oblečení či obuv a platby za pohonné hmoty. Držitelé karet by však uvítali i více možností využívat karty například při hrazení hromadné dopravy (platby časových jízdenek městské hromadné dopravy, jízdenek na vlak či autobus), v restauracích nebo u lékaře. Naopak stále je malý zájem o možnost plateb po internetu. Samotná penetrace používání internetu je mezi držiteli karet sice poměrně vysoká (47 %), ovšem dotazovaní o tento typ plateb neměli většinou zájem. Zatím je nízký i zájem o využívání karet v zahraničí: takové karty stále plní spíše roli finanční „pojistky“.

Pohodlnost i bezpečí
Co se týče výhod platebních karet, dotazovaní oceňují především skutečnost, že s sebou nemusí nosit větší hotovost a mohou si pořizovat věci bez velkého plánování, nečekaně. Nemusí navíc chodit do banky tak často, jako dříve. Karty jim tak přináší větší komfort a bezpečí. Výzkum prováděný při příležitosti uvedení kreditní karty CCS Kredo, MasterCard Electronic, však především ukázal, že klienti počítají s větším využíváním kreditních karet v budoucnosti a že mají zájem o rozšíření stávající nabídky. Zatímco dosud jsou v České republice výrazně rozšířenější karty debetní, i s ohledem na stále větší popularitu úvěrů a nákupů na splátky mezi spotřebiteli neustále vzrůstá zájem o možnost využívání kreditních karet.

Odpovědí je CCS Kredo
Dosavadní nabídka kreditních karet byla z hlediska spotřebitelů poměrně omezená, navíc na stávající kreditní karty v nabídce bank mnoho klientů z nejrůznějších důvodů tzv. „nedosáhlo“. CCS Česká společnost pro platební karty proto tyto požadavky a výsledky průzkumu zohlednila při nabídce karty CCS Kredo, která na vzrůstající zájem o kreditní karty reaguje. Požadavky respondentů se projevily i v charakteris­tikách karty: tato karta je určena pro využití na domácím trhu, navíc skrze on-line autorizaci přináší karta větší bezpečí. Díky tomu, že nese značku MasterCard Electronic, lze tuto kartu využít vedle 1800 bankomatů i na více než 18 000 obchodních místech.

Místa, kde se platí kartou nejčastěji

Hypermarkety 78%
Supermarkety s potravinami 66%
Benzínové stanice 43%
Obchody s oblečením 25%

Místa, kde respondenti nemají o placení kartou zájem

Taxi služby 34%
Restaurace 24%
Kino, divadlo, koncerty 18%
Internet 16%
Telefonické služby 16%

Místa, na nichž by klienti chtěli více platit kartou

Jízdenky na vlak 11%
Restaurace 7%
Platby u lékaře 7%

Pozn.: Dotazovaní měli možnost uvést více odpovědí.

Informace o společnosti:
CCS Česká společnost pro platební karty byla založena v roce 1991 se zaměřením na poskytování služeb především v oblasti platebních karet akceptovaných v síti čerpacích stanic. Během svého působení rozšířila pole své působnosti a v současnosti představuje významnou nebankovní finanční společnost na českém trhu, která se specializuje na poskytování karetních, platebních a spotřebitelských služeb.

Portfolio CCS přináší řadu produktů od služeb řízení firemního autoparku, přes platební služby zprostředkované specializovanými platebními kartami až po věrnostní programy pro firemní obchodní partnery a jejich zaměstnance. Pro soukromé osoby je určena nabídka segmentu spotřebních financí, které reprezentuje splátkový prodej CCS Triangl a kreditní karta CCS Kredo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).