Hlavní navigace

Zájem o hypotéky je trvalý. Lidé investují do bydlení stále více peněz

Praha, 25. října 2004 – Českomoravská hypoteční banka (ČMHB) společně se sítí ČSOB poskytla za tři čtvrtletí tohoto roku hypoteční úvěry ve stejném objemu jako za celý loňský rok. Letos od ledna do září schválila celkem 8 291 hypotečních úvěrů ve výši 9,2 mld. korun, což v meziročním srovnání znamená nárůst o 27 % v počtu a o 40 % v objemu. Opět je více než 99 %, konkrétně 8 229 hypotečních úvěrů za 8,7 mld. Kč, určeno občanům, jimž banka nabízí své služby především. Průměrná výše hypotéky pro fyzické osoby vzrostla ve srovnání se stejným obdobím vloni o 9 % a činí 1 055 000 korun.

Sdílet

Ceny nemovitostí přitom letos nerostou jako v minulosti. Naopak na mnoha místech stagnují a u bytů v panelových domech dokonce klesají. „Lidé kladou na kvalitu svého bydlení stále větší důraz. Tomu nahrává fakt, že jejich reálné mzdy rostou, a tudíž se nebojí zadlužovat. Hypotéka je v současnosti jedním z nejvýhodnějších investičních nástrojů. Pro stále více lidí je lepší splácet hypoteční úvěr na vlastní bydlení, než celý život platit nájem,“ dodává k tomu Jan Sadil, generální ředitel ČMHB.

Podobně jako minulý rok si více než polovina (53 %) klientů bere hypotéky především na nákup nemovitosti. Pokračuje tak trend posledních let, který říká, že Češi si na hypotéku stále více kupují hotové domy a byty. V roce 2000 bylo na nákup nemovitosti určeno jen 42 % hypoték. Naopak podíl úvěrů poskytnutých na výstavbu nemovitosti i nadále klesá, ze 42 % v roce 2000 na současných 22 %. Co se týká typu nemovitosti, kolem 60% klientů ČMHB žádá o úvěr na rodinný dům a jen necelých 30 % si pořizuje byt.

Oblibě hypotečních úvěrů i přes obecný mírný růst úroků nahrávají stále výhodné úrokové podmínky i dostupnost hypoték. ČMHB má nejširší nabídku hypotečních úvěrů na trhu. Vedle standardní hypotéky je možné vzít si hypotéku na celou hodnotu nemovitosti, zvolit progresivní splácení, kombinovat hypotéku s životním pojištěním či stavebním spořením, nebo vázat úrokovou sazbu na PRIBOR. Od května ČMHB nabízí i možnost pořídit si či opravit na hypotéku družstevní bydlení, nebo použít peníze z hypotéky na cokoliv. Poslední novinkou je tzv. Hypotéka bez poplatků, kdy klient neplatí vybrané poplatky spojené s vyřízením a správou hypotečního úvěru.

Českomoravská hypoteční banka je první specializovanou hypoteční bankou v ČR. Majoritním akcionářem ČMHB s podílem 99,84 % je ČSOB. Základní kapitál ČMHB činí 2 634 738 500 Kč Za 3. čtvrtletí roku 2004 ČMHB poskytla 8 291 hypotečních úvěrů v objemu 9,2 miliardy Kč ČMHB je největším emitentem hypotečních zástavních listů v ČR.

David Sahula
specialista Public Relations
Českomoravská hypoteční banka, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).