Hlavní navigace

Zájem lidí o „evropské“ sociální zabezpečení roste

V prvním pololetí 2006 evidovala ČSSZ celkem 85 883 úkonů spojených s prováděním „evropské“ agendy sociálního zabezpečení, tedy ve vztahu ke státům EU/EHP. To je v průměru 14 313 úkonů měsíčně. Ve stejném období roku 2005 všechna pracoviště ČSSZ řešila celkem 57 206 evropských úkonů, tedy průměrně měsíčně cca 9 500 úkonů v kontextu s EU. Ve srovnání s měsíčním průměrem prvního pololetí roku 2005 se jedná o 33% nárůst.

Sdílet

Nejvíc úkonů, celkem 30 258, se v 1. pololetí 2006 vztahovalo k důchodům, 26 060 úkonů se týkalo příslušnosti k právním předpisům a 10 228 úkonů bylo z oblasti peněžitých dávek v nemoci a mateřství. Ve stejném období minulého roku se přitom veřejnost nejvíc zajímala o posouzení příslušnosti k právním předpisům – celkem 20 873 úkonů.

V letošním prvním pololetí se o sociální zabezpečení v souvislosti s Evropskou unií zajímali zejména klienti ČSSZ ve Středočeském kraji (více než 1 200 úkonů průměrně měsíčně), lidé v Praze (více než 760 úkonů průměrně měsíčně) a obyvatelé Brna (720 úkonů průměrně měsíčně). Ve sledovaném období roku 2006 převažovaly přitom celkově dotazy (45 701) nad žádostmi (30 535). Na všech 91 pracovištích ČSSZ v celé republice informace podávali odborně vyškolení a jazykově vybavení zaměstnanci.

Lidé se nejvíce ptali na podmínky účasti na sociálním zabezpečení v případě výkonu práce v jiném členském státě EU. Dále na zápočet a posouzení dob pojištění rozhodujících pro vyplácení nemocenských dávek a důchodů.

Nejvíce žádostí se vztahovalo na posouzení příslušnosti k právním předpisům, kde ČSSZ vystavuje evropské formuláře osvědčující klientům účast v českém systému sociálního a zdravotního pojištění. To se týká zejména vyslání pracovníků, souběžné činnosti ve dvou nebo více členských státech a mezinárodní kamionové dopravy. Převažovala podání osobní před písemnými, telefonicky a prostřednictvím e-mailů.

Základní informace o sociálním zabezpečení v Evropské unii mohou lidé najít na webových stránkách ČSSZ na adrese http://www.cssz.cz/…/default.asp.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).