„Za poslední tři měsíce jsme získali téměř 1200 nových členů. Jde o nejvýraznější kvartální nárůst v historii naší záložny. Aktuálně máme 6046 členů, naše bilanční suma činí 3,231 mld. Kč,“ komentuje výsledky Tomáš Chrobák, člen představenstva WPB Capital.
Výsledky WPB Capital kopírují situaci na celkovém trhu s družstevními záložnami. „Jenom za loňský rok získala česká spořitelní družstva více než 15 tisíc nových členů. Ti si do spořitelních družstev uložili téměř 5,5 miliardy korun. Celkem se záložnami spoří už téměř 48 tisíc lidí, kteří v záložnách mají více než 15,5 miliardy Kč,“ uvádí Chrobák, podle kterého je spoření se záložnami opět na vzestupu. „Spořitelní družstva v současné době nabízí daleko výhodnější podmínky než banky. Úroky spořicích produktů bank se aktuálně pohybují okolo dvou procent, vybrané záložny přitom u termínovaných vkladů nabízí zhodnocení vyšší až o tři procenta.“
Vklady členů včetně výnosových úroků jsou přitom v družstevních záložnách ze zákona pojištěny a podléhají stejnému režimu ochrany vkladů jako v bankovním sektoru. Garantem ochrany vkladů členů spořitelních družstev je Fond pojištění vkladů, jehož činnost upravuje zákon o bankách. Podle platnosti novely tohoto zákona ze dne 15. prosince 2008 má člen družstevní záložny nárok na náhradu z Fondu pojištění vkladů ve výši 100 % objemu svých vkladů včetně úroků, maximálně však do ekvivalentu 50 000 EUR (k 13.04.2010 odpovídá přibližně částce 1.258.000,– Kč dle kurzu ČNB).
V prosinci 2009 vláda ČR schválila dvojnásobné zvýšení pojištění bankovních vkladů z 50 000 EUR na 100 000 EUR. Pokud novou směrnici schválí Parlament a prezident, změna výše záruk u bankovních vkladů by měla začít platit od roku 2011. „Tento krok přispěje k dalšímu posílení pozice záložen na trhu,“ je přesvědčený Chrobák.