Počet velmi bohatých osob v České republice vzrostl oproti konci roku 2006 o 15,2 % na přibližně 17 000 osob. Nárůst počtu velmi bohatých osob tak opět předčil růsty z let 2006 (12,6 %) a 2005 (10,6 %).
„Na výrazný růst odhadovaného počtu osob s finančním majetkem přesahujícím 1 mil. USD měly v ČR vliv mimo jiné pokračující růst spotřebních výdajů obyvatelstva, investice do infrastruktury podpořené strukturálními fondy EU a růst tržní kapitalizace firem,“ uvedl Patrik Horný, generální ředitel společnosti Capgemini pro Českou republiku.
Zatímco první polovina roku 2007 přinesla podmínky pro významný růst globálního bohatství, druhá polovina roku přinesla znatelnou nejistotu, která se projevila především v investičním chování velmi bohatých investorů. Ti se přiklonili především k jistějším investicím s menší volatilitou ceny – oblíbené byly depozitní produkty a cenné papíry s pevným výnosem.
Významný růst bohatství v rozvíjejících se ekonomikách byl podpořen ve velké míře růstem exportu a domácí poptávky po spotřebě. Růst cen komodit a ropy se stal společně s rozvojem finančních center v rozvíjejících se ekonomikách nejdůležitějším faktorem růstu bohatství a počtu velmi bohatých osob. Nejvýznamnější nárůst počtu velmi bohatých osob zaznamenaly regiony Střední Východ (+ 15,6 %), Východní Evropa (+ 14,3 %) a Latinská Amerika (+ 12,2 %).
Brazílie, Rusko, Indie a Čína nadále v průběhu roku 2007 posilovaly svůj význam v globální ekonomice, především díky znatelnému ekonomickému růstu a růstu tržní kapitalizace.
„Největší přírůstek bohatství byl v roce 2007 vygenerován v Indii, Číně a Brazílii. Stále více firem si uvědomuje, že segment velmi bohatých osob je velmi zajímavým trhem, který generuje významný ziskový potenciál. Velmi důležité je ovšem při vstupu na tento trh analyzovat potřeby tohoto náročného klientského segmentu a přizpůsobit mu produkty a služby, způsob obsluhy i technologie,“ doplnil Patrik Horný.
Nejvyšší míru růstu velmi bohatých osob zaznamenala Indie (+ 22,7 %) díky razantnímu růstu tržní kapitalizace (meziroční nárůst 118 %) a díky růstu reálného HDP ve výši 7,9 %. I když tedy došlo u HDP k meziročnímu poklesu tempa růstu (z 9,4 % v roce 2006), jsou výsledky Indie hodnoceny jako velmi dobré a stávající míra růstu HDP je považována za stabilnější a dlouhodobě udržitelnou.
Populace velmi bohatých osob v Číně se rozšířila o 20,3 %. Tento růst byl podpořen růstem tržní kapitalizace o 291 % a růstem reálného HDP tempem 11,4 % v roce 2007. Výrazné posilování cen akcií a úspěšné IPO způsobily, že se ze Šanghajské burzy stala šestá největší burza na světě co do tržní kapitalizace.
Zpomalení vyspělých ekonomik a útěk k tradičním investicím
Nejistota na finančních trzích a oslabení ekonomiky USA se přelily ve druhé polovině roku 2007 také na další vyspělé trhy. Zpomalení růstu HDP a slabá výkonnost akciových trhů ve vyspělých evropských a asijských ekonomikách jsou hlavními příčinami pomalejšího růstu velmi bohatých osob. Negativní vývoj trhů přispěl také k přeskupení investičních portfolií velmi bohatých osob. Zatímco v první polovině roku 2007 volili bohatí investoři rizikovější investice (podpořeni optimismem z vývoje trhů na konci roku 2006), ve druhé polovině roku 2007 díky sílící nejistotě na finančních trzích volili raději méně rizikové investice, zejména depozitní produkty a cenné papíry s pevným výnosem. V hotovosti a depozitech drželi velmi bohatí investoři celých 44 % svých finančních investic (o 9 % více, než v roce 2006). Investice do cenných papírů s pevným výnosem vzrostly o 6 procentních bodů na 27 %.
Globálně omezovali velmi bohatí investoři své investiční pozice v Severní Americe a stahovali se na domácí trhy, kde využívali znalosti lokálního prostředí a vyhledávali obecně méně riziková aktiva. Studie World Wealth Report předpokládá, že bohatství držené velmi bohatými jedinci překročí do roku 2012 hranici 59,1 bilionu USD při průměrné míře ročního růstu o 7,7 %.
Studii 2008 World Wealth Report si můžete stáhnout na stránce www.capgemini.com/…wealthreport.