Hlavní navigace

VZP přispívá na několik druhů očkování

Všeobecné zdravotní pojišťovna přispívá od začátku roku 2008 svým pojištěncům na několik druhů očkování. Výše příspěvku činí až 500 Kč. Klienti, kteří jsou u VZP nepřetržitě pojištěni po dobu nejméně posledních 3 let, tak mohou získat příspěvek např. na očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokokovým nákazám či hepatitidě. VZP na tyto účely vyčlenila pro letošní rok 60 milionů korun.

Sdílet

„Nabídkou příspěvků na očkování se snažíme naše pojištěnce motivovat, aby lépe chránili své zdraví a současně předcházeli mnohdy zbytečným platbám u lékaře, a dalším výdajům za zdravotní péči nebo léky,“ říká Pavel Horák, ředitel VZP ČR, a dodává: “Klienti si přitom mohou vybrat, na jaké očkování příspěvek využijí. Volit mohou mezi očkováními proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokokovým nákazám, hepatitidě, příušnicím, pneumokokovým nákazám či karcinomu děložního hrdla.“

Příspěvek na očkování je v roce 2008 poskytován jednorázově. To znamená, že pojištěnec má nárok na jeden příspěvek ročně. Rozhodující pro jeho přiznání je aplikace kterékoli dávky vakcíny v letošním roce.

Příspěvek na očkování proti pneumokokovým nákazám až 500 Kč náleží dětem ve věku od 1 do 5 let, které ho nemají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Příspěvek na očkování proti karcinomu děložního hrdla až 500 Kč je určen pro dívky od 13 do 18 let. Dlouhodobě by toto očkování, spolu s účinnou prevencí, mělo snížit počty žen, které onemocní rakovinou děložního hrdla.

Příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě až 400 Kč je určen všem pojištěncům bez omezení věkem na základní očkování nebo revakcinaci.

Příspěvek na očkování proti chřipce až 300 Kč mohou získat pojištěnci, kteří ho nemají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění nebo státního rozpočtu. Využít ho mohou i ti, kdo mají očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění, ale za vakcínu dopláceli. Příspěvek je určen pro pojištěnce všech věkových kategorií.

Příspěvek na očkování meningokokovým nákazám až 300 Kč. Výše příspěvku je až 300 Kč u očkování s dobou trvání imunity 10 let, 100 Kč u očkování s dobou trvání imunity 3 roky.

Příspěvek na očkování proti hepatitidě A, B nebo A+B až 300 Kč poskytujeme na základní očkování a jeden druh vakcíny.

Příspěvek na očkování proti příušnicím až 200 Kč je určen především dospělým ve věku od 23 let. Příspěvek lze poskytnout také na úhradu očkovací látky Priorix, která je určena k aktivní imunizaci proti příušnicím, spalničkám a zarděnkám od 15 měsíců života dítěte a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

„Podmínkou získání příspěvku je, aby byl žadatel poslední tři roky nepřetržitě pojištěn u VZP, což platí i pro zákonného zástupce dítěte, očkování absolvoval ve smluvním zdravotnickém zařízení a neměl dluh na pojistném a penále,“ vysvětluje Pavel Horák a dodává: „K žádosti o příspěvek je důležité předložit potvrzení smluvního zdravotnického zařízení o aplikaci očkovací látky a doklad o jejím zaplacení.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).