Hlavní navigace

VZP má na rok 2008 připraveno mnoho výhod

Všeobecná zdravotní pojišťovna v novém roce nabídne svým klientům mnoho výhod a příspěvků na prevenci nemocí a nejrůznější aktivity podporující zdravý způsob života, na které je ve fondu prevence VZP připraveno celkem 414 milionů korun. Až sedmdesát procent těchto peněz vyplatí VZP svým pojištěncům formou finančních příspěvků. Ty půjdou na očkování proti řadě chorob, fixní zubní rovnátka, ozdravné pobyty či cvičení těhotných žen a matek s malými dětmi. VZP se ještě více zaměří na prevenci dětských úrazů. Nově podpoří odvykání závislosti na tabáku a prevenci nadváhy a obezity.

Sdílet

„Na příští rok jsme připravili nabídku výhod tak, aby si každý z našich klientů mohl vybrat. Zavedli jsme nové příspěvky – např. na odvykání kouření či snižování nadváhy, ale nadále budeme podporovat ty osvědčené. Řadí se mezi ně především příspěvky na očkování, zubní rovnátka či ozdravné pobyty v tuzemsku i u moře,“ vyjmenovává Pavel Horák, ředitel VZP ČR.

Nově si bude moci pojištěnec vybrat, na jaká očkování využije příspěvek v jednotné výši 500 Kč. Volit může mezi očkováními proti chřipce, klíšťové encefalitidě, meningokokové meningitidě, hepatitidě, příušnicím, streptokokové pneumonii či karcinomu děložního hrdla. Výše příspěvku stačí v některých případech i na pokrytí několika očkování. Podmínkou je, aby byl žadatel poslední tři roky pojištěn u VZP. Celkem je na tyto příspěvky vyčleněno 60 milionů korun.

VZP bude od příštího roku poskytovat příspěvek svým klientům – kuřákům, kteří se rozhodnou podstoupit souvislý odvykací program pod vedením odborníků. Příspěvek ve výši až tisíc korun pro všechny pojištěnce starší 18 let a až dva tisíce korun pro těhotné ženy vyplatí VZP na léčivé přípravky či léčbu závislosti na tabáku, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. K dispozici na tyto příspěvky je celkem 20 milionů korun.

„Podpora odvykání kouření u nastávajících maminek je zvlášť důležitá, neboť jejich děti se rodí s nižší porodní hmotností a zároveň jim hrozí mnoho chronických obtíží v dětství i dospělosti. Nemohou tedy vést plnohodnotný život a navíc čerpají mnohonásobně vyšší částky na zdravotní péči než jejich zdraví vrstevníci,“ říká Pavel Horák.

Vedle léčení kuřáků, kde jen náklady na nemocniční léčbu chorob způsobených kouřením stojí VZP ročně 4,7 miliardy, je velkou zátěží pro zdravotnický systém také léčení pacientů s nadváhou či obezitou. Příspěvek ve výši 500 až 1 000 Kč poskytne VZP na úhradu léčby vedené odborníky či nákup léčebných přípravků pomáhajících při redukci váhy.

V roce 2008 se změní také struktura příspěvků na ozdravné pobyty dětem do 15 let. Na tuzemský ozdravný pobyt dostanou děti s onkologickými nemocemi v remisi příspěvek 5 000 Kč. Chronicky nemocným dětem s méně závažnými diagnózami přispěje VZP na ozdravný pobyt v tuzemsku 1 000 korun. Pojišťovna bude pokračovat v pořádání léčebně-ozdravných pobytů pro vybrané skupiny chronicky nemocných dětí pojištěných u VZP i v roce 2008 realizací akce Mořský koník.

Pokračovat bude také příspěvek na sportovní aktivity těhotných žen a matek s malými dětmi, s úspěchem zavedený v roce 2007. Nabídka finančního příspěvku z fondu prevence je zaměřena na kurzy cvičení nebo plavání těhotných a matek s dětmi do 3 let věku. Výše příspěvku je do tisíce korun.

K ochraně před dětskými úrazy má napomoci příspěvek 500 Kč na nákup libovolné ochranné sportovní přilby nebo chráničů. Kromě těchto přímých příspěvků na ochranné pomůcky, na které je vyčleněno 20 milionů korun, vloží VZP ČR do prevence dětských úrazů dalších 20 milionů. Tento preventivní projekt má oslovit více než 500 tisíc dětí, rodiče, pedagogické pracovníky a širší veřejnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).