Hlavní navigace

Výzkum: firmy chtějí větší podporu financování svých subdodavatelů při exportu

[Tisková zpráva] Drtivá většina (96 %) velkých exportérů zapojuje do svých vývozních aktivit subdodavatele z řad malých a středních podniků a všichni by uvítali možnost jejich podpory ve spolupráci s Českou exportní bankou (ČEB).

Sdílet

Mezi hlavní výhody této spolupráce podle nich patří řádné a včasné dodání zakázky ze strany subdodavatele, rychlost poskytnutí prostředků, sjednocení podmínek financování a s tím spojený výběr subdodavatelů orientovaný na kvalitu, ne na podmínky financování. Získání úvěru na výrobu své subdodávky pro export, o který by firmy žádaly u své banky pod zárukou ČEB, by rádo využilo 39 % malých a středních podniků. Vyplývá to z výzkumů, které si nechala zpracovat Česká exportní banka.

„Výsledky výzkumů ukazují, že velká část malých a středních podniků by chtěla podpořit své exportní aktivity a má zájem o spolupráci s Českou exportní bankou. Až 77procent z nich navíc ví o možnosti využití bankovních záruk, což je přesně ta forma podpory, kterou jsme schopni těmto firmám nabídnout. Zároveň tím rozšíříme zapojení komerčních bank do exportního financování,“ říká Michal Bakajsa, místopředseda představenstva České exportní banky pověřený jejím řízením.

Dvě pětiny respondentů z řad zástupců malých a středních podniků uvedlo, že by při výrobě své subdodávky využilo možnosti získat úvěr u své banky pod zárukou ČEB. Polovina těch, kteří by služby bankovní záruky ČEB nevyužili, se domnívají, že tuto službu nepotřebují. Jako další důvody jsou uváděny dobré kontakty s vlastní bankou či dostatek vlastních zdrojů.

Většina malých a středních podniků má největší zájem o financování o objemu do 10 milionů Kč s platností záruk do jednoho roku. Hlavním parametrem záruky musí být cena a rychlost vyřízení. Skoro 95 % malých a středních podniků nejvíce vyváží nebo připravuje subdodávky pro vývoz do zemí OECD, nejvíce do Německa, Slovenska, Rakouska, Polska a Maďarska.

Tyto výsledky vyplývají ze dvou nezávislých výzkumů, které pro Českou exportní banku provedla agentura Aspectio Research na podzim loňského roku mezi 569 zástupci malých a středních firem a 23 velkými exportními podniky. V případě malých a středních podniků byli dotazováni majitelé, jednatelé či finanční ředitelé firem do 250 zaměstnanců s ročním obratem přes 50 milionů Kč, které jsou buď exportéry, nebo dodavateli exportérů.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).