Hlavní navigace

Vývoj v oblasti pohonných hmot v Polsku potvrdil oprávněnost negativního postoje ministra financí Bohuslava Sobotky ke snižování spotřebních daní

Nová polská vláda již nyní uznává, že snížení spotřebních daní u pohonných hmot pomohlo pouze petrochemickým firmám.

Sdílet

Tento názor zastával již dříve ministr financí Bohuslav Sobotka, když odmítal debatovat o snížení spotřebních daní v souvislosti se stoupajícími cenami pohonných hmot.

Ministerstvo financí v září jednoznačně odmítalo tvrzení, že stát vydělává na zvyšujících se cenách pohonných hmot. Snížení spotřebních daní by pro konečné spotřebitele nemělo žádný efekt. Vydělali by na něm pouze výrobci, distributoři a prodejci pohonných hmot, říkal v září 1. místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Současná situace v Polsku tyto argumenty pouze potvrzuje a dává ministru Sobotkovi za pravdu. Cena pohonných hmot je tvořena pevnou sazbou spotřební daně, sazbou daně z přidané hodnoty, cenou ropy, náklady a ziskem rafinerií, distributorů a benzinových čerpadel. Spotřební daň je nyní stanovena pevnou částkou 11,85 Kč za litr benzinu a 9,95 Kč za litr nafty, DPH činí 19 procent. Z toho je patrné, že samotný dopad změny ceny pohonných hmot na inkaso spotřební daně je nulový.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).