Hlavní navigace

Využívání platebních karet v předvánočním období se rok od roku zvyšuje

[Tisková zpráva] Četnost využívání platebních karet během listopadu a prosince každoročně stoupá.

Sdílet

Ať už se jedná o transakce uskutečněné přímo v kamenných obchodech, internetové platby či výběry z bankomatu, ve všech případech používají lidé před Vánoci své karty častěji než v jiných měsících. Vyplývá to z analýzy platebních karet klientů ČSOB a Poštovní spořitelny.

„Během předvánočního období se karty využívají víc než ve zbytku roku. Dá se říci, že Vánoce motivují i pasivní držitele k jejich použití. Například studenti zaplatí před svátky téměř až o polovinu více peněz než v průměrném měsíci. Celkově v prosinci utratí držitelé karet o pětinu až čtvrtinu více než ve zbytku roku. Počty výběrů z bankomatu se oproti běžným měsícům příliš neliší, nicméně klienti si vybírají mnohem vyšší částky,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB.

Celkové měsíční objemy transakcí na konci roku dle očekávání rostou, a to u všech věkových skupin. Nejmladší držitelé platebních karet utratili v loňském roce ze svých dětských účtů v průměru 326 Kč měsíčně. V listopadu však tato suma vzrostla na 427 Kč a v prosinci dokonce na 569 Kč na kartu. Další významnou skupinou jsou studenti a fyzické osoby. Fyzické osoby v prosinci utrácely o třetinu více oproti celoročnímu průměru, studenti dokonce téměř o polovinu. 

Stále větší oblibu si získává také on-line nakupování vánočních dárků na internetu. Zde však počty i objemy transakcí rostou již v průběhu celého podzimu až do Vánoc. Pokud se dá hovořit o špičce nákupů, pak bychom za ni označili přelom listopadu a prosince. Nakupující tak zohledňují zkušenosti z minulých let a hlídají si, aby měli vánoční dárky nejen nakoupeny, ale i včas doručeny. Dlouhodobě by zájem o platby na internetu mohlo zvýšit to, že ČSOB a Poštovní spořitelna pro své klienty spustila novou službu zabezpečení internetových plateb kartou (3D Secure), která ještě lépe chrání platební kartu před zneužitím (nejen při placení na internetu). 

Nákupní špička se každým rokem posunuje blíže k začátku prosince. Nejzajímavější jsou však pro obchodníky tradičně dny mezi 21. až 23. prosincem. K nadprůměrným útratám dochází také během Stříbrné a Zlaté neděle. Výběry z bankomatů zaznamenávají každoročně maximálních hodnoty mezi Zlatou nedělí a Štědrým dnem.

Z analýzy je rovněž patrné, že děti a studenti mají dárky nakoupené v průměru o jeden den dříve než zbytek populace platící platebními kartami. Zajímavá je skutečnost, že období největších objemů výběrů kreditními kartami z bankomatů propuká bez výjimky po Zlaté neděli. Lze to přisuzovat překročení limitů na debetních kartách.

Poštovní spořitelna je součástí Československé obchodní banky, a. s.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).