Hlavní navigace

Využijte nového práva na paragon

Od 1. července letošního roku začne platit novela zákona živnostenského zákona. Dává obchodníkům povinnost vydat paragon na veškeré nákupy nad 50 Kč. Spotřebitelé mohou uschováním paragonu profitovat z této změny a ušetřit si možné problémy při reklamaci.

Sdílet

Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) vítá tuto novelu živnostenského zákona (1). Z dotazů spotřebitelů směřovaných na SOS jasně vyplývá, že se poměrně často setkávají s problémy při reklamaci, protože nemají paragon. Ačkoliv je možné koupi prokázat i jinak, paragon je tou nejjednodušší variantou. Spotřebitelé se již nemusí strachovat, že by si sami zapomněli o paragon říct. Stačí si ho jen pečlivě uschovat pro případnou reklamaci, uvedla Ivana Picková z SOS. Nově je podnikatel povinen vydat zákazníkovi doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby vždy, přesahuje-li cena částku 50 Kč. Na dokladu musí být uvedeno označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením, a identifikačním číslem, datum prodeje zboží nebo poskytnutí služby, druh zboží nebo služby a cena, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak.

Mnozí čeští spotřebitelé mají zkušenosti ze zahraničí, kde není problémem vydávat na tržišti doklad o koupi k jednomu salátu či dvěma jablkům nebo v kavárně na jednu kávu; nikdo se nad tím nepozastavuje. Nevidíme proto důvod ke zpochybňování novely ze strany některých podnikatelů a jejich asociací. I v jejich zájmu by mělo přeci být, aby se situace na českém trhu zlepšila, aby se zkultivovala. Vítáme tento krok jako zlepšení postavení spotřebitelů a zvýšení jejich právní jistoty, doplnila Picková.

Pokud prodávající doklad o koupi na zboží či služby v hodnotě přes 50 Kč automaticky nevydá, mohou se spotřebitelé se stížností obrátit na místně příslušný živnostenský úřad. U menších částek dozoruje vydávání dokladu na vyžádání podle zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele i Česká obchodní inspekce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).