Hlavní navigace

Vyšší DPH ze stavebních pozemků prodraží nemovitosti až o pětinu

Cena nemovitostí v atraktivních lokalitách zřejmě v průběhu příštího roku vyskočí. V širší Praze a okolí metropole se v případě bytů může cena zvýšit až o 10 procent, v případě rodinných domků dokonce až o 20 procent. Do ceny se totiž promítne vyšší DPH ze stavebních pozemků.

Sdílet

PRAHA, 18. května 2004 – Květnové zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u stavebních parcel z pěti na 19 procent podle realitních makléřů prodraží byty v atraktivních lokalitách. Podle šéfa realitní kanceláře Palladium Reality Petra Wimmera tak můžou ceny bytů v příštím roce vzrůst o pět až 10 procent, v případě domů dokonce až o 20 procent.

Zatím ještě kupující vyšší DPH stavebních pozemků ve výsledné ceně nemohli zaznamenat, developeři dosud nakupovali bez daňové zátěže – tedy za levno. Zhruba do roka se ovšem situace změní a nemovitosti stavěné na pozemku zatíženém vyšší DPH tak podraží. Zvlášť pokud půjde o nemovitosti s menším počtem bytových jednotek a nebo o rodinné domy postavené na větší rozloze pozemku , kde pokrýt vyšší DPH z vlastní marže není možné. Bude se to týkat především nových projektů rezidenčního bydlení, odhadl majitel realitní kanceláře Palladium Reality Petr Wimmer.

Podle stavebního zákona je za stavební pozemek považována část území určená regulačním plánem nebo územním rozhodnutím k zastavění a pozemek zastavěný hlavní stavbou. Cena pozemku se do konečné ceny bytu nebo rodinného domu samozřejmě promítá. V případě rodinných domků ovšem procento narůstá. U bytů jde nejčastěji o pět až 10 procent. Největší cenový skok se dá očekávat u rodinných domů a to až o pětinu.

Podle Petra Wimmera bude cenový nárůst zvlášť markantní v atraktivních lokalitách. Ty určuje především dostupnost, životní prostředí a občanská vybavenosti – například blízkost zastávek MHD, lékaře, školy. U bytů jde především o oblast širší Prahy – například čtvrtě jako Vršovice, Dejvice, Břevnov, či okolí například Roztoky u Prahy. V případě rodinných domků pak jde o Ďáblice, Dolní Měcholupy, Vinoř, Kbely, Průhonice, Šeberov či Jinonice. Ze vzdálenějších oblastí metropole pak Černošce, Klecany, Říčany nebo Jesenice.

Naopak developeři, kteří staví větší počet bytových jednotek na jednom místě na menším pozemku, mohou zahrnout zvýšení sazby do svých nákladů a koncový klient toto navýšení nepocítí. Potom cena pozemku započítaná v 1 metru čtverečním užitné plochy bytu může být nízká, vysvětlil Petr Wimmer. V dnešní době se podle Wimmera považuje za dobrou cenu 1500 až 3000 korun za metr čtvereční.

Palladium Reality
www.palladium.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).