Hlavní navigace

Vysoká nabídka Zentivy za Sicomed odpovídá jeho růstovému potenciálu

Zentiva včera po zavření trhu oznámila podání předběžné nabídky na 51% podíl společnosti Venoma Holdings Limited v rumunském výrobci generických léčiv Sicomed, S. A.

Sdílet

„V předběžné nabídce je hodnota společnosti Sicomed vyčíslena přibližně na 200 milionů USD. Společnost Venoma, resp. její akcionáři, posuzují předběžnou nabídku ve vztahu ke všem strategickým alternativním řešením dostupným společnosti Sicomed. Očekává se, že probíhající jednání budou pokračovat do 16. září 2005. Zda bude dosaženo konečné dohody však nelze jakkoli zaručit,“ řekla Zentiva ve svém oznámení.

Ohlášený akviziční cíl Zentivy je svojí strukturou, složením akcionářů i postavením na domácím trhu velmi podobný Zentivě: Od roku 2000 ovládá společnost finanční investor, který restrukturalizoval výrobu na západní standard. Objemově Sicomedu patří více než třetina domácího trhu, přitom finanční podíl je kolem 5%. Zadlužení Sicomedu je pouze 51% vlastního jmění a EBIT marže za 1H 05 je 21% (Zentiva 25%). Sicomed exportuje do Ruska, Běloruska, Moldávie nebo Maďarska. Sicomed je také obchodován na Bukurešťské burze, kde je jedním z 6. nejvýzna­mějších titulů.

Současné tržní ocenění Sicomed (13.9.) je přibližně 161 mil. USD, nabídka Zentivy oceňuje Sicomed na 200 mil. USD, tj. o 24% výše. Při srovnání ukazatelem P/E (který má díky značné podobnosti společností vysokou vypovídací schopnost) je P/E nabídky za Sicomed rovno 29 (2004). P/E Zentivy je 21,4, tj. o 36% méně.

36% rozdíl je poměrně vysoký, nicméně Sicomed má silné tržní postavení na domácím trhu, nízké zadlužení, vysoké ziskové marže a nepotřebuje další investice do restrukturalizace. Rumunský farmaceutický trh je svou velikostí srovnatelný s naším (při dvojnásobném počtu obyvatel). Relativně nízká spotřeba na obyvatele ve srovnání se střední Evropou, vysoký růst HDP a chystaný vstup do EU místnímu trhu dávají vyšší růstový potenciál než mají středoevropské trhy. Nabízenou cenu tak považujeme za přibližně odpovídající hodnotě Sicomed a pro ocenění Zentivy vzhledem k jejímu prakticky nulovému zadlužení, zvýšení růstového potenciálu a možným synergiím za pozitivní.

Ing. Petr Bartek
Cyrrus, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).