Hlavní navigace

Výsledky společnosti easyJet ve třetím čtvrtletí 2005

Praha, 23. srpna 2005 Třetí kvartál byl pro společnost easyJet úspěšný, přestože se musela vypořádat s rostoucími cenami paliv a posilujícím americkým dolarem. Příjmy za jednotku (příjmy za sedadlo v provozu) se zvýšily oproti stejnému období minulého roku o 1,5%, a to navzdory tomu, že v průběhu velikonoc za výsledky minulého roku zaostávaly. Příjmy se zvyšovaly po celé čtvrtletí a v červnu přesáhly příjmy za jednotku 4%.

Sdílet

Náklady na jednotku (celkové náklady na sedadlo před zdaněním a amortizací) se zvýšily o 6,5%, nicméně zde je třeba připomenout, že náklady na palivo na jedno sedadlo se zvýšily o plných 61%. Při odpočtu nákladů na palivo tak náklady na sedadlo oproti stejnému období předchozího roku klesly o 2,6% (v prvním období to bylo o pouhých 1,5%).

V rámci celkových příjmů příjmy od pasažérů na sedadlo stouply o 0,8%, zatímco pomocné příjmy o plných 12% na sedadlo, což odráží pokračování silného růstu zaznamenaného v první polovině roku.

Ředitel společnosti easyJet Ray Webster k dosaženým výsledkům řekl:

"Od konce třetího kvartálu ovlivňuje finanční výsledky celé skupiny několik vnějších faktorů. Z těch negativních je třeba zmínit hlavně cenu paliva, která i nadále rostla, a též posilování amerického dolaru vůči britské libře. Pozitivní je naopak to, že tyto negativní faktory byly více než vyváženy našimi snahami kombinovat složení příjmů a větší rozmanitostí letové sítě. Též stojí za zmínku, že jsme se rozhodli nezavádět palivové příplatky. Na současném trhu jsou naše už beztak nízké ceny ještě atraktivnější. 

Teroristické útoky v Londýně sice měly dopad na objem dopravy směřující do Londýna, ale pokud nedojde k dalším incidentům, neměly by mít hmotný dopad na roční výsledky. 

Očekáváme, že příjmy za jednotku (celkové příjmy na jedno sedadlo) mírně přesáhnou výsledky dosažené v loňském roce. Pokud cena paliva a směnné kurzy zůstanou na současné úrovni, pak očekáváme, že naše palivové náklady za rok dosáhnou 260 milionů GBP. V květnu, když jsme zveřejňovali průběžné výsledky, jsme konstatovali, že ,zisk před zdaněním bude patrně nižší než loni nicméně v souladu s aktuálním očekáváním’. Díky zlepšeným příjmům a pokračujícímu snižování nákladů však nyní můžeme prohlásit, že zisk před zdaněním za stávající finanční rok bude zhruba stejný jako zisk za rok loňský.
"

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).