Hlavní navigace

Výsledky prvního dne obchodování s produktem P PXE CZ BL C08-09

O složený produkt Energetické burzy Praha byl zájem od prvního dne obchodování. Celkové objemy obchodů dosáhly hodnoty 117.135.366 EUR, což reprezentuje celkem 2,193 TWh.

Doba čtení: 1 minuta

Zájem o nový produkt energetické burzy předznamenala již aukční fáze obchodování, která stanovila otvírací cenu pro kontinuální režim na hodnotu 58,86 EUR. Cena v průběhu obchodního dne klesla o 4,77% až na závěrečnou cenu 56,05 EUR.

„Jsem velmi příjemně překvapen zobchodovaným objemem. V ročním vyjádření představuje 1,8 % netto spotřeby elektrické energie v ČR“ – říká David Kučera, generální sekretář Energetické burzy Praha.

„Rovněž se zdá, že se potvrdil náš předpoklad o utlumení cenového šoku zavedením dvouletého složeného produktu a zároveň pozitivního vlivu kontinuálního obchodování na cenotvorbu. Pokud by byla cena stanovena pouze na základě klasického, méně transparentního, aukčního principu používaného v energetice, jsem přesvědčen, že by cena pod tlakem hysterické reakce obchodníků atakovala hodnotu 60 EUR, podobně jako před nedávnou dobou na Slovensku“ – dodává Petr Koblic, předseda burzovní komory Energetické burzy Praha.

Prvního obchodního dne se aktivně zúčastnilo 14 subjektů, další dva účastníci se do obchodování zapojí v průběhu zítřejšího dne. Lze předpokládat, že do začátku týdne se počet účastníků zvýší na dvacet. Po technické stránce obchodování proběhlo bezproblémově.