Hlavní navigace

Výsledky prvního dne obchodování s produktem P PXE CZ BL C08-09

O složený produkt Energetické burzy Praha byl zájem od prvního dne obchodování. Celkové objemy obchodů dosáhly hodnoty 117.135.366 EUR, což reprezentuje celkem 2,193 TWh.

Sdílet

Zájem o nový produkt energetické burzy předznamenala již aukční fáze obchodování, která stanovila otvírací cenu pro kontinuální režim na hodnotu 58,86 EUR. Cena v průběhu obchodního dne klesla o 4,77% až na závěrečnou cenu 56,05 EUR.

„Jsem velmi příjemně překvapen zobchodovaným objemem. V ročním vyjádření představuje 1,8 % netto spotřeby elektrické energie v ČR“ – říká David Kučera, generální sekretář Energetické burzy Praha.

„Rovněž se zdá, že se potvrdil náš předpoklad o utlumení cenového šoku zavedením dvouletého složeného produktu a zároveň pozitivního vlivu kontinuálního obchodování na cenotvorbu. Pokud by byla cena stanovena pouze na základě klasického, méně transparentního, aukčního principu používaného v energetice, jsem přesvědčen, že by cena pod tlakem hysterické reakce obchodníků atakovala hodnotu 60 EUR, podobně jako před nedávnou dobou na Slovensku“ – dodává Petr Koblic, předseda burzovní komory Energetické burzy Praha.

Prvního obchodního dne se aktivně zúčastnilo 14 subjektů, další dva účastníci se do obchodování zapojí v průběhu zítřejšího dne. Lze předpokládat, že do začátku týdne se počet účastníků zvýší na dvacet. Po technické stránce obchodování proběhlo bezproblémově.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).