Hlavní navigace

Vydávání paragonů je třeba upřesnit, ne zrušit

Sdružení obrany spotřebitelů ČR chápe povinnost prodejců vydávat prodejní doklady na veškeré nákupy nad 50 Kč jako krok mj. směřující k větší ochraně práv spotřebitelů. Nicméně provozní problémy některých podnikatelů považuje za zbytečnou komplikaci. Proto se domnívá, že cestou k jejich řešení není rušení povinnosti vydávat účtenky, ale specifikace oblastí, kde jejich vydávání není povinné.

Sdílet

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) podporuje vydávání účtenek k nákupům nad 50 Kč především z toho důvodu, že v případě reklamace má spotřebitel větší šanci domoci se svého práva. I když je možné reklamovat i bez tohoto dokladu, s ním v ruce je pozice spotřebitele těžko zpochybnitelná.

V některých případech ovšem spotřebitelé prodejní doklad nevyužijí, jako například v restauracích, při nákupu občerstvení, novin, cigaret apod. Z tohoto důvodu se SOS domnívá, že by za dané situace bylo daleko jednodušší, a hlavně z pohledu zájmů spotřebitelů prospěšnější, omezit povinnost vydávání účtenek u produktů a služeb, kde je spotřebitelé běžně nepotřebují (ve stáncích s občerstvením, v trafikách apod.). Spotřebitele obvykle spíše zdržuje vydávání paragonu na tři piva v restauraci či na krabičku cigaret. Spotřebitel by si mohl paragon podle zákona o ochraně spotřebitele ale vyžádat. Je to vhodný kompromis mezi zájmy spotřebitelů a podnikatelů, uvedla Ivana Picková SOS.

Sdružení obrany spotřebitelů ČR nepovažuje myšlenku o zrušení povinného vydávání prodejních dokladů k nákupu nad 50 Kč – v podstatě na rok – do ledna 2007, kdy budou povinně zavedeny tzv. registrační pokladny, za krok směrem ku prospěchu spotřebitelů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).