Hlavní navigace

Výdaje v souvislosti s krizí omezuje více než polovina domácností

[Tisková zpráva] Z průzkumu DIRECT Pojišťovny vyplývá, že více než polovina Čechů (53 %) přistoupila v souvislosti s finanční krizí k omezení nákupů nového vybavení do domácnosti. Stejné procento oslovených uvedlo, že se snaží ušetřit na platbách za energie. Uskromňují se hlavně starší lidé, mladší naopak častěji deklarovali, že se do jejich chování finanční krize nijak nepromítá.

Sdílet

„Řada lidí hledá v souvislosti se složitější finanční situací způsoby jak ušetřit na chodu domácnosti. Uspořit na energiích se snaží 65 % respondentů ve věkové kategorii od 51 do 60 let. V případě mladších lidí ve věku 18 až 30 let pak podobně šetří čtyři z deseti oslovených,“ doplňuje výsledky průzkumu tiskový mluvčí DIRECT Pojišťovny Tomáš Zavoral a dodává: „Necelá třetina dotazovaných přiznala, že kvůli krizi odložila nebo omezila rekonstrukci bydlení.“

Jednoduché tipy, jak ušetřit v domácnosti

Za energie se dá ušetřit až několik tisíc korun ročně, stačí se chovat rozumně. Účet za elektřinu zeštíhlí např. používání úsporných zářivek místo klasických žárovek, úplné vypínání spotřebičů (tedy nenechávat je v režimu stand-by) a dále například odstraňování námrazy v ledničce. Spotřebu vody sníží pákové baterie a pomůže i použití perlátoru, který míchá vodu se vzduchem. Mnoho vody ušetří také mytí nádobí v myčce a úsporné splachování.

Ušetřit se dá i na pojištění domácnosti

Někteří lidé se snaží ušetřit na pojištění domácnosti tím, že zvolí nižší pojistnou částku. Takový přístup je však nezodpovědný a riskantní, domácnost je pak totiž tzv. podpojištěná, tedy pojištěná na nižší hodnotu, než kterou ve skutečnosti má. Mnohem rozumnější je pojistit si domácnost na částku odpovídající hodnotě vybavení a na pojistném ušetřit jinak.

Cenu pojištění lze snížit využitím nejrůznějších zabezpečovacích systémů, například používáním bezpečnostních zámků, zabudováním mříží do oken umístěných nízko nad zemí nebo instalací alarmu či kamerového systému. Sleva z pojistného rizika odcizení za zabezpečení domácnosti činí u DIRECT Pojišťovny až 50 %.

Další slevy lze dosáhnout nastavením rozumné výše spoluúčasti a také díky bonusu

za bezeškodní průběh, který DIRECT Pojišťovna poskytuje i u pojištění majetku, a to až do výše 30 % (za každý rok trvání pojištění bez pojistné události získává klient 5% slevu na pojistném).

Všem novým klientům navíc DIRECT Pojišťovna nabízí vstupní bonus, tj. 20% slevu z ceny pojištění domácnosti a nemovitosti. Klienti DIRECT Pojišťovny získávají automaticky v ceně pojištění také dárek v podobě asistenčních služeb a pojištění zahrady či květin na terasách, balkonech apod.

„DIRECT Pojišťovna pojišťuje majetek na nové ceny. V případě pojistné události tak klient získá pojistné plnění v takové výši, aby si za zničenou věc mohl pořídit věc novou. Pojištění na novou cenu tedy zajistí uvedení domácnosti do původního stavu,“ říká Tomáš Zavoral, tiskový mluvčí DIRECT Pojišťovny.

Průzkum pro DIRECT Pojišťovnu provedla v červnu 2010 společnost TNS AISA.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).