Hlavní navigace

Vrchní soud potvrdil přeměnu RIF na otevřený podílový fond; další dovolání se nepřipouští

Podílníci bývalého Restitučního investičního fondu (RIF) mohou být nyní opět klidnější. Vrchní soud v Praze totiž ve svém rozhodnutí potvrdil jeho přeměnu na otevřený podílový fond 1. IN – Restituční fond (a tedy i platnost výmazu "starého" RIF z Obchodního rejstříku). Soud tak neuznal za důvodné odvolání minoritního akcionáře Jan Vokrouhleckého, který chtěl dosáhnout, aby byl RIF zapsán zpět do rejstříku a podílový fond změněn zpátky na akciový. Proti tomuto usnesení Vrchního soudu se již další dovolání nepřipouští.

Sdílet

Jan Vokrouhlecký napadl otevírání investičních fondů v letech 1999 a 2000. Kvůli jeho žalobám je i v současnosti blokováno otevření některých dalších investičních fondů. V případě RIF (a několika dalších fondů) napadli právní zástupci J. Vokrouhleckého skutečnost, že navzdory žalobám rejstříkový soud vymazal tyto subjekty z obchodního rejstříku a umožnil tak jejich faktické otevření.

IN Restituční fond byl založen v roce 1992 Fondem národního majetku jako Restituční investiční fond České republiky a na otevřený podílový fond byl přeměněn v říjnu 2000.

Na základě povolení Komise pro cenné papíry dojde letos v záři v rámci zvýšení efektivity správy majetku ke sloučení 1. IN – Restitučního fondu s otevřenými fondy – PIF a Rentiérským fondem. Současně dojde, jak již bylo oznámeno, k jeho přejmenování na ČSOB Fond stability. Ten bude svým objemem majetku patřit mezi pět největších fondů v České republice. Smyslem strategie ČSOB Fondu stability je dosáhnout v horizontu zhruba pěti let vyššího výnosu, než nabízí depozitní účty v bankách.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).