Hlavní navigace

Spotřebitelé se dočkají vrácení tzv. servisního poplatku

Pořadatel představení francouzské skupiny CIRQUE DU SOLEIL společnost Live Nation Czech Republic s.r.o. vydalo prohlášení, že bude v souvislosti se zrušenými představeními vracet divákům vstupné v plné výši – tedy bez původně strhávaného servisního poplatku (ve výši 120,- Kč). SOS tento krok vítá, zvlášť proto, že přišel i díky aktivitám, které SOS v minulém týdnu vyvíjelo. Nadále však bude trvat na systémovém řešení, aby těmto praktikám do budoucna odzvonilo.

Sdílet

Sdružení obrany spotřebitelů hodlá vyvinout tlak na pořadatele a distributorské společnosti, aby ze svých obchodních podmínek strhávání tzv. servisního poplatku odstranily. Ten lze nalézt téměř ve všech obchodních podmínkách tuzemských distributorských společností. Ty na svou obranu uvádějí, že servisní poplatek si stanoví sami pořadatelé.

,,Domníváme se, že prodejci mají prostor pro vyjednávání změny. Vše je věcí vzájemné dohody pořadatele a distributora,“ říká Mgr. Jana Teplá, právnička SOS. Tuzemské prodejní sítě vstupenek se mohou inspirovat u svých zahraničních kolegů. Zahraniční distributoři, např. Vividseats či Ticketmaster totiž vracejí vždy celou nominální hodnotu při zrušení představení.

SOS trvá na nutnosti úpravy obchodních podmínek těchto společností. ,,Praxi strhávání jakékoliv částky, ať už je nazvaná jako servisní poplatek či jinak, v souvislosti se zrušením kulturní či obdobné akce, považujeme za protiprávní. Jedná se o bezdůvodné obohacení na úkor spotřebitele. Spotřebitel platí, ač mu služba nebyla poskytnuta. V tomto případě obchodník pod nátlakem ustoupil. Je ale třeba, aby k tomu v budoucnu již nedocházelo. Proto apelujeme na nutnost změny obchodních podmínek těchto společností,“ dodává Jana Teplá a uzavírá: „Podobně by měly zmizet i ustanovení jako předběžný souhlas se změnou programu“.

Ti, kteří chtějí ocenit aktivity SOS v této kauze nebo mají poznatky o strhávání části ceny za jiné koncerty se mohou na stránkách www.spotrebitele.info zaregistrovat či vyjádřit podporu naší myšlence třeba přihlášením se za sympatizanta SOS.

Spotřebitelé, kteří již vstupenky vrátili a kterým byl servisní poplatek stržen, se mohou domáhat vrácení poplatku v sídle agentury Live Nation Czech Republic s.r.o., na adrese Kloboukova 69, 148 00, Praha 4, od 24.10.2007 vždy od 14 hodin do 16.30. Ostatní spotřebitelé mohou své vstupenky vracet na terminálech distributorské společnosti Sazkaticket a.s.od 22.10.2007.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).