Hlavní navigace

Volnost si lidé většinou nespojují s penězi

Svůj názor na volnost vyjádřilo již 1 500 návštěvníků webu www.volnostjekdyz.cz. Minimum lidí si volnost spojuje s majetkem, pro většinu je to pocit a svobodné rozhodování. Celkem stránky o mobilním internetu navštívilo již více než 10 000 lidí. V porotě zasedne i spisovatel Petr Šabach a šéfredaktor www.mobilmania.cz Marek Lutonský.

Sdílet

Praha, 22. července 2004 – Již 1 500 lidí vyjádřilo na webových stránkách www.volnostjekdyz.cz svůj názor na to, jak si představují volnost. Celkem měly webové stránky od svého spuštění dne 15. června zhruba 15 000 návštěvníků.

Z příspěvků je patrné, že velká řady z nás si volnost spojuje především s možností svobodně se rozhodovat. Příspěvky typu: „Možnost vždy říkat pravdu" nebo „Volnost je součet odvahy a schopností" jsou typickými reprezentanty této kategorie, která zcela převládá.

Peníze však také hrají svou roli a mezi příspěvky se našlo pár podobných následujícímu: „Mít takový stav konta abych nebyl závislý na práci ale pracoval jen pro potěšení a hlavně kdy chci a co chci, vyčísleno tak asi 60 000 000 Kč".

S tím souvisí i ryze praktické pohledy na celou věc, jako je tento: „Abych si připadala volná, musela bych mít doma hospodyni, která by uklízela a vařila. Pak bych se mohla naplno věnovat dceři a práci, dvěma věcem, které miluji".

Řada lidí si volnost asociuje s mobilním využíváním internetu, tedy věcí, na kterou mají webové stránky www.volnostjekdyz.cz upozornit. Příkladem mohou být příspěvky, jako: „Volnost je když sněží, volnost je když slunce praží, volnost je tam, kde GPRS běží" nebo „Připojit se k síti na každém pařezu, kdekoli na světě a to bez nutnosti sledovat cenu. K tomu co možná nejnižší paušál – za to se stojí i rozvést!“

Objevili se však také skeptici: „Absolutní volnost – otočit prstenem a nechat zmizet všechny mobilní komunikační technologie na planetě„. Za zmínku stojí i perličky typu: „Volnost je když právě nesedím na Mírově“.

Stránky jsou provozovány v rámci osvětového projektu společnosti T-Mobile ve spolupráci s českým zastoupením IBM a vybranými médii, který má vysvětlit rozdíl mezi pevným a mobilním připojením k internetu. „V porovnání se zákazníky skupiny T-Mobile v jiných zemích Češi nové technologie a speciálně datové produkty využívají nejaktivněji. Jejich technologickou vyspělost potvrzuje i zájem o www.volnostjekdyz.cz. Celý projekt běží až do konce srpna a my doufáme, že na www stránkách přivítáme alespoň dalších 20 000 návštěvníků,“ říká tiskový mluvčí společnosti T-Mobile Jiří Hájek.

Projekt bude uzavřen slavnostním výběrem nejlepších příspěvků na téma „Volnost je když…“ V pětičlenné porotě zasednou kromě zástupců T-Mobile také známý spisovatel Petr Šabach (mimo jiné autor románu Opilé banány, který posloužil jako předloha pro film Pupendo a knihy Šakalí léta, podle níž byl natočen stejnojmenný film), Monika Pavlíčková, ředitelka marketingu a komunikací IBM Česká republika a Marek Lutonský, šéfredaktor časopisu Mobility a MobilMania.cz www.mobilmania.cz.

Ti, kdo svým názorem o volnosti na web přispěli, mohou získat jako hlavní cenu špičkový notebook IBM ThinkPad T41 spolu s datovou kartou T-Mobile Option Globetrotter a ročním připojením k mobilnímu internetu zdarma. Další ceny jsou pak T-Mobile MDA II, T-Mobile Option Globetrotter – vše opět s tarifem T-Mobile Data Unlimited na celý rok zdarma. Na dalších 17 výherců pak čeká SIM s tarifem T-Mobile Data Unlimited na tři měsíce zdarma.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).