Hlavní navigace

Vojtěch Benda: MSK vykazuje dlouhodobě udržitelný rozvoj

Hlavní ekonom ING Wholesale Banking Vojtěch Benda dnes na setkání s médii nastínil ve své prezentaci současný pohled ING Bank ČR na dění světové a domácí ekonomiky. Zaměřil se jak na aktuální situaci ekonomiky USA a její dopad na české hospodářství, tak i na současný vývoj Moravskoslezského kraje, u něhož očekává dlouhodobý rozvoj.

Sdílet

Podle Vojtěcha Bendy dostupné ekonomické ukazatele signalizují, že růst ekonomiky USA již pravděpodobně zpomalil pod úroveň odpovídající recesi, tj. méně než 1 %. Nejvýznamnější signály ochlazení ekonomické aktivity USA nadále přicházejí především z trhu nemovitostí, práce, maloobchodních tržeb a konjunkturních průzkumů potvrzujících prohlubování nepříznivých nálad podniků i spotřebitelů. Podle ING Wholesale Banking lze předpokládat, že období recese USA se protáhne až do prvního pololetí roku 2009 a oživení bude jen velmi pozvolné.

Podle Vojtěcha Bendy kurz EUR/USD již dosáhl výše, kterou lze ve většině zemí EU15 považovat nad „prahem bolestivosti“ exportně orientovaných firem. Posilující euro, rostoucí ceny ropy a oslabování světové poptávky představují největší riziko ekonomického růstu EU15, který by podle ING měl v letošním roce zpomalit z loňských 2,7 % na 1,4 %. Dopady americké recese pocítí zprostředkovaně přes zpomalení růstu eurozóny a předchozí posílení koruny i česká ekonomika, jejíž růst bude v letošním roce přibrzděn i díky zpřísnění fiskální a monetární politiky. I přes tyto vlivy by se růst HDP měl udržet kolem 5 %.

Moravskoslezský kraj má podle Vojtěch Bendy všechny potenciální předpoklady pro vytváření silné základny kvalifikované pracovní síly, která představuje (vedle dostatečného přílivu kapitálu) hlavní činitel dlouhodobě udržitelného rozvoje. Negativním signálem je (v porovnání s ostatními regiony) výrazně záporná míra efektivity migrace (-35 %) vysokoškolsky vzdělaných lidí. Zlepšení lze očekávat v souvislosti s předpokládaným pokračujícím přílivem kapitálu do sofistikovanějších výrob s vyššími nároky na kvalifikaci a dalším růstem mezd. Pokračující růst mezd a kupní síly obyvatel s sebou ponese poptávku po rozvoji terciárního sektoru (tj. i kvalitních finančních služeb).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).