Hlavní navigace

Vliv posledních zpráv a spekulací na akcie Mittal Steel Ostrava, letargie v uplynulém týdnu.

Aneb jak se v uplynulém týdnu obchodovalo na trhu RM SYSTÉM.

Sdílet

První prázdninový týden, ve kterém byly jen tři dny pracovní, přinesl letargii na český kapitálový trh. Důvodem je pravděpodobně volno mnoha obchodníků a nedostatek korporátních zpráv. Protože na českém trhu se tento týden opravdu mnoho zajímavého nedělo, zaměříme pozornost na zahraniční faktory, které by mohly mít vliv v příštím týdnu.

Ekonomika Spojených států skutečně vykazuje náznaky budoucího ochlazení. – efektu, kterého chtěl FED dosáhnout dlouhotrvajícím zvyšováním úrokových sazeb. S růstem ekonomiky se zvyšuje tlak na nekontrolovaný růst inflace. Právě potenciál dalšího zvyšování úrokových sazeb způsobil globální propad akciových trhů během května a v první polovině června. Na druhé straně negativní faktor zvyšující se ceny ropy způsobuje přetrvávající tlaky na růst inflace. Ropa v uplynulém týdnu překonávala historické rekordy kolem 75 dolarů za barel, důvodem je vypjatá politická situace v KLDR a Iránu.

Valná hromada společnosti Mittal Steel Ostrava se v pondělí rozhodla ponechat zisk ve společnosti, a proto podle předpokladů ostravský Mittal Steel dividendu letos nevyplatí. Vlnu spekulací rozvířilo poskytnutí úvěru LNM Technologies, jenž má sídlo v daňovém ráji na ostrově Mauritius. Úhrnná výši úvěru je téměř 14 mld. Kč. Společnost dále oznámila velké snížení počtu zaměstnanců v letošním roce. Celkem by letos mělo společnost opustit 500 až 700 zaměstnanců. Mluvčí Mittal Steel uvedla, že společnost má pro zaměstnance přichystaný podobný sociální program jako v případě propuštění v roce 2004. Tehdy odchodné dosahovalo výše 16 až 25násobku průměrného měsíčního platu. Během týdne akcie společnosti obchodované na Volném trhu RM-S posílily až k 2 596 Kč.

Akcie ČEZ neudržely pozice nad 750 Kč z konce minulého týdne a při malých objemech obchodů týden uzavřely pod 730 Kč.

Akcie Telefónica O2 CR, již s novou obchodní značkou, mírně oslabily a týden uzavíraly na 475 Kč Pro zajímavost dividendový výnos při této tržní ceně činí celých 9,5%. Rozhodný den pro výplatu dividendy bývalého Českého Telecomu je 25. září s výplatou 2. října.

Unipetrol překonal hranici 200 Kč za akcii a v pátek se obchodoval dokonce za 204,60 Kč. Oproti 150 Kč z 13. června letošního roku to znamená růst o 36% během tří týdnů. Unipetrol jen maže citelné ztráty z května a počátku června způsobené globálními faktory týkající se především výše zmíněných amerických úrokových sazeb.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).