Hlavní navigace

Vítězem první elektronické aukce se stal účastník č.2 za cenu 280 milionů Kč

(Praha, 17. června 2008) – Na portálu www.elektronickeaukce.cz dnes proběhla elektronická aukce areálu ministerstva vnitra v Radlicích. Z vyvolávací ceny 200 miliónů Kč se po 28 příhozech dostala na výsledných 280 miliónů Kč, což představuje navýšení o 40%. Jedná se o první českou elektronickou aukci, ve které stát prodal majetek v hodnotě desítek až stovek miliónů Kč. Čtyři přihlášení účastníci aukce sledovali příhozy v on-line režimu a výsledek aukce byl znám okamžitě po jejím skončení. Tento druh prodeje veřejného majetku je ve světě považován za nejtransparentnější – jediným kritériem výběru vítěze je cena a aukce probíhá „v přímém přenosu“, takže předem odpadají spekulace o jejím průběhu.

Sdílet

„Elektronické aukce v této podobě jsou naším know-how, pro které využíváme českého softwaru PROe.biz,“ řekl dnes Ing. Přemysl Jirák, člen představenstva Clanroy Sales, a.s., která je vyhlašovatelem této unikátní aukce.

Aukce nemohla proběhnout podle dražebního zákona, protože tento zákon v České republice vyžaduje fyzickou přítomnost dražitele samotnému aktu dražby. Akt dražby by také musel fyzicky proběhnout na určeném místě. „V tomto našem pojetí je elektronická aukce nadstavbou výběrového řízení. Na rozdíl od veřejné dražby uzavře ministerstvo vnitra s vítězem aukce smlouvu o prodeji nemovitosti. Výše prodejní ceny byla ale závazně určena v elektronické aukci,“ pokračoval Ing. Přemysl Jirák.

Podmínkou účasti v aukci bylo uzavření smlouvy s vyhlašovatelem Clanroy Sales, a. s. a složení jistiny ve výši 10 000 000 Kč. Po té byl účastníkovi přidělen unikátní přístupový klíč a přihlašovací jméno, kterým se v čase konání aukce přihlásí na portálu www.elektronickeaukce.cz a může začít dražit. „Příhozy dělali účastníci jednoduchým odklepnutím v okénku internetového prohlížeče. Zjednodušeně řečeno, probíhalo to jako jakýsi ‘chat’ o ceně,“ dodává Ing. Přemysl Jirák z Clanroy Sales, a. s.

Předmětem aukce byl nevyužívaný areál automobilových opraven ministerstva vnitra v Praze 5 – Radlicích. Do této aukce se přihlásili čtyři účastníci, kteří také složili předepsanou jistinu. Minimální vyvolávací cena byla na základě znaleckého posudku stanovena na 200 miliónů Kč, minimální příhoz činil 1 milión Kč, maximální příhoz 10 miliónů Kč. Náklady elektronické aukce a odměnu vyhlašovatele Clanroy Sales, a. s. hradí kupující. Pro stát je tak toto řešení zcela bez nákladů.

Elektronické aukce jsou podle českého právního řádu možné již celou řadu let. Jejich využívání tak záleželo pouze na schopnosti dražebníků nabídnout hotové řešení a na vůli státu takovéto řešení využít. „Elektronické aukce mají při prodeji státního majetku celou řadu výhod. Je to nejen transparentnost ale také rychlost a jednoduchost. Předem je známa vyvolávací cena, výše příhozů a kupní smlouva. Na takovémto způsobu prodeje pak není co zpochybňovat.,“ uzavřel Ing. Přemysl Jirák, člen představenstva Clanroy Sales, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).