Hlavní navigace

VisaNet hlásí stoprocentní spolehlivost

Systém VisaNet v období nákupní špičky roku 2003 zpracoval 5 119 transakcí za sekundu

Sdílet

Praha, 4. března 2004 – Podle posledních statistik asociace Visa International zpracoval její globální zúčtovací systém VisaNet v období nákupní špičky v prosinci roku 2003 rekordních 5 119 transakcí za sekundu. Po zbytek roku se špička pohybovala průměrně na úrovni 3 200 transakcí za sekundu. Výkonný zúčtovací systém podstoupil zátěžové testování až do 6 000 transakcí za sekundu a v současnosti probíhá jeho rozšíření až na kapacitu 10 000 transakcí za sekundu. Průměrná délka autorizace transakce se díky systému VisaNet pohybuje pod hranicí dvou sekund, přičemž v roce 1973 bylo k autorizaci potřeba celé minuty.

Systém VisaNet zpracovává všechny mezinárodní a většinu lokálních transakcí uskutečněných Visa kartami. První fází procesu je tzv. Base I autorizace, při které obchodník nebo bankomat kontaktuje svoji zúčtovací banku s žádostí o autorizaci transakce. Banka následně předá informace o transakci systému VisaNet a ten se spojí s bankou, která vydala dotyčnou platební kartu. Autorizační kód (nebo zpráva o odmítnutí transakce) je potom přes zúčtovací banku předán zpět k obchodníkovi.

Další fází je zúčtování a vyrovnání (clearing a settlement), ve které VisaNet provede potřebné konverze měn a převede finance z vydávající do zúčtovací banky.

Za posledních třicet let Visa vybudovala největší a nejspolehlivější platební systém na světě – VisaNet – který jí zajistil vedoucí postavení v oboru. VisaNet umožňuje členským bankám poskytovat zákazníkům služby na tak vysoké úrovni, kterou očekávají a kterou si zaslouží, řekl Miloslav Kozler, manažer pro Českou republiku asociace Visa International.

Základ systému VisaNet tvoří výpočetní centra vybavená superpočítači. Za ohromujícími statistikami leží výrazná kapacitní rezerva a podpůrná síťová infrastruktura. VisaNet spojuje 21 000 členských bank, 830 milionů účtů a miliony obchodníků ve více než 150 zemích světa. Kapacita se zvyšuje směrem k 10 000 transakcím za sekundu. VisaNet sestává z 25 superpočítačů, 230 středně výkonných systémů a přibližně 300 aplikací zpracovávajících přes 50 milionů řádků kódu. Počítače jsou propojeny kabely o celkové délce více než 375násobku obvodu rovníku.

Systém VisaNet vykazuje 99,999 procentní spolehlivost a zatím se vždy vyrovnal se zdvojnásobováním počtu transakcí, ke kterému dochází průměrně každé dva roky. Obrovskou kapacitou a nepřekonatelnou spolehlivostí tvoří super centra pevný základ pro zpracovávání mezinárodních transakcí, bezchybný chod speciálních klíčových aplikací a zálohování.

Přestože je VisaNet špičkový zúčtovací systém, který momentálně nemá konkurenci, neustále probíhají nové upgrady. Během posledních dvou let Visa International postupně přechází na síť IP. Ta poskytne novou komunikační platformu spojující všechny členské banky v regionu CEMEA a zároveň umožní i rychlé zavádění nových služeb. Bankám to přinese řadu výhod: méně komplikovaný provoz, vyšší kvalitu služeb, zvýšenou flexibilitu, rychlejší přenos dat a špičkové technologické řešení – to vše jsou dnes nezbytné podmínky pro úspěšný rozvoj moderních platebních metod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).