Hlavní navigace

Visa Europe vítá dohodu o směrnici týkající se platebních služeb

(28. března 2007, Brusel) Rada pro ekonomické a finanční záležitosti EU (ECOFIN) dosáhla dohody ohledně Směrnice o platebních službách, která byla hlavní překážkou pro vytvoření jednotné evropské oblasti plateb (Single Euro Payments Area,SEPA). Tato dohoda ustanovila právní rámec pro platby na vnitřním trhu EU.

Sdílet

Prezident a CEO Visa Europe Peter Ayliffe prohlásil: „Dnešní dohoda představuje významný krok k vytvoření jednotné evropské oblasti plateb. Rozhodnutí ministrů financí vítáme a s napětím očekáváme, jaký postoj k dohodě zaujme Evropský parlament. Měli bychom se také soustředit na další fázi – implementaci této komplexní legislativy v členských zemích, neboť úspěch této směrnice bude záviset na tom, jak dobře bude implementována.”

K možným budoucím překážkám Peter Ayliffe řekl: „Evropští zákonodárci vyvinuli značnou snahu, aby našli ten nejlepší kompromis. Má-li však projekt SEPA mít úspěch, je třeba, aby byl konzistentně implementován ve všech členských zemích EU – je nutné zajistit stejné podmínky pro všechny. Aby bylo možné využívat výhod vnitřního trhu, je třeba zajistit právní jistotu. Pokud se implementace členským státům nezdaří, platební trh zůstane jen nejednotnou mozaikou pravidel zavedených jednotlivými státy. V důsledku na to doplatí především evropští spotřebitelé a firmy.“

Evropský parlament by měl o směrnici hlasovat na svém plenárním zasedání 24. dubna ve Strasburku. Pokud bude směrnice odhlasována, mohla by být přijata v polovině roku 2007.

Ohledně jednotného evropského trhu pro platby Peter Ayliffe řekl: “Visa Europe nepodporuje projekt SEPA jen slovy. Od 1. ledna 2007, tedy plný rok před požadovaným termínem, jsme dosáhli plné kompatibility s požadavky SEPA. Rovněž jsme oznámili, že společnost Visa Europe zůstane evropskou společností, vlastněnou svými členy. Naším cílem je pomáhat členským bankám a učinit projekt SEPA realitou pro všechny evropské spotřebitele a firmy.”

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).