Hlavní navigace

Vienna Insurance Group: Vstup na trh Bosny a Hercegoviny získáním pojišťovny Jahorina

[Tisková zpráva] Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe po kladném závěru Due Diligence podepsala smlouvu o nabytí majoritního podílu v pojišťovně Jahorina Osiguranje AD Pale (Jahorina) v Republice Bosna a Hercegovina.

Sdílet

Po dovršení transakce bude tento přední pojišťovací koncern střední a východní Evropy zastoupen již na 25 trzích regionu. Vienna Insurance Group převezme zhruba 88,5 procent jmění, resp. přibližně 92 procent akcií s hlasovacím právem. Akvizice proběhne za předpokladu schválení příslušnými úřady.

„Bosna a Hercegovina je trh s budoucností, který po období politických a ekonomických nejistot vykazuje velký rozvojový potenciál. Dlouhodobé perspektivy signalizují silně rostoucí poptávku a tím i mohutný růst v oblasti pojišťovnictví“, uvádí Dr. Günter Geyer, generální ředitel Vienna Insurance Group. „Vstupem na trh Bosny a Hercegoviny jsme síť Vienna Insurance Group rozšířili již na 25 zemí a zaplnili jsme tak další bílé místo na naší mapě střední a východní Evropy.“

Údaje o pojišťovně Jahorina

Jahorina byla založena v roce 1992 jako neživotní pojišťovna v Pale (část Srbské republiky), a v současnosti má kolem 215 zaměstnanců. Od 1. čtvrtletí 2010 nabízí společnost i životní pojištění. V 1. pololetí 2011 získala Jahorina objem pojistného ve výši zhruba 5,7 mil. EUR. Z toho připadá kolem 98 procent na oblast neživotního pojištění, zejména na pojištění motorových vozidel, 82 procent přijatého pojistného bylo získáno v Srbské republice. V posledních letech dosahovala Jahorina velmi vysoké míry růstu a je lídrem trhu v Srbské republice s tržním podílem ve výši 13,6 procenta. V přepočtu na celý trh Bosny a Hercegoviny je společnost s tržním podílem 4,5 procenta na 9. místě. Jahorina je kótována na burze v Banja Luce.

Bosna a Hercegovina

Republika Bosna a Hercegovina se skládá ze dvou autonomních částí – Srbské republiky a Federace Bosny a Hercegoviny – a má spolu přibližně 4,6 milionů obyvatel. V posledních letech výrazně posílila politická a hospodářská stabilita země, která dnes nabízí solidní prostředí pro nadějný rozvoj bosensko-hercegovinského pojistného trhu. Aktuální údaje o trhu tento potenciál podtrhují: Pojistná hustota (roční pojistné na obyvatele) dosáhla v roce 2010 zhruba 63 EUR ve srovnání s přibližně 75 EUR v Srbsku a více než 2.500 EUR v zemích EU-15.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).