Hlavní navigace

Více než třetina českých živnostníků šetří a v brzké době neplánuje žádné investice

[Tisková zpráva] Nejistota na trhu, obavy ze zdražování výrobních vstupů a současná recese české ekonomiky – to jsou jen některé důvody, proč 36 % živnostníků neplánuje v letošním roce žádné významné investice. Téměř polovina z nich pak svoji podnikatelskou činnost v dlouhodobém horizontu vůbec neřeší. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Era od Poštovní spořitelny.

Doba čtení: 1 minuta

Téměř polovina podnikatelů sice plánuje investovat peníze do nákupu zboží nebo vybavení provozovny, ale při jejich financování jsou opatrní. „Peníze na veškeré aktivity plánují čerpat v první řadě z vlastních zdrojů. Jen čtrnáct procent živnostníků zvažuje financování půjčkou od banky,“ vysvětluje Aleš Pospíšil, výkonný ředitel Řízení segmentů Poštovní spořitelny.

Při vyřizování bankovní agendy se podnikatelé nejčastěji řídí heslem: „Čas jsou peníze“. Proto přibližně 90 % používá pro své podnikatelské i osobní účely internetové bankovnictví. Jeho prostřednictvím vyřizují standardní a pravidelné finanční operace. „Průzkum ukázal, že živnostníci se nejčastěji se svým problémem obrací na svého osobního poradce na pobočce banky. V případě vyřizování osobních účelů využívají častěji zákaznickou linku,“doplňuje Pospíšil.