Hlavní navigace

Více než polovina českých studentů stráví léto na brigádě

[Tisková zpráva] Hudební a filmové festivaly, víkendové párty, výlety s kamarády, cesty do zahraničí… Podobné akce lákají o prázdninách většinu studentů středních a vysokých škol. Přesto 59 % z nich bude nejméně měsíc trávit na brigádě, aby na podobné aktivity měli dost financí.

Sdílet

Více než pětina českých studentů totiž nedostává žádné kapesné a 37 % do tisíce korun měsíčně. Vyplývá to z interního průzkumu ČSOB.

Pro studenty je však při současném nedostatku pracovních příležitostí stále obtížnější sehnat dobře placenou brigádu, a tak se jejich výdělky nejčastěji pohybují ve výši do dvou tisíc korun (jde o částečné úvazky). Z průzkumu zároveň vyplývá, že na ubytování a jídlo dostávají tři čtvrtiny studentů přidáno. Příjmy z brigád tedy financují spíše volnočasové aktivity.

Zatímco na oblečení nebo koníčcích se snaží studenti středních a vysokých škol ušetřit, na zábavách utrácet rozhodně neváhají. Pomyslnou limitní částku za jednu „akci“ je pro 91 % z nich 500 korun. Tomu také odpovídá skutečnost, že na večerních akcích nejčastěji konzumují pivo a levnější destiláty. „Průzkum také ukázal, že zatímco za svou partnerku platí 26 % chlapců, za své partnery platí útratu jen 9 % dívek. Bez zajímavosti pak není, že plných 11 % dívek na „pařbách“ neplatí vůbec, protože se na ně nechává pozvat. Výhradně za sebe platí úhradu 70 % mladých lidí,“ upřesňuje mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Jak z výzkumu dále vyplynulo, studenti mají dostatečné povědomí o bankovních produktech. Potvrdilo se, že nejvíce používaným bankovním produktem jsou studentská konta a běžné účty. „Pro správu svých financí využívá běžný účet nebo studentské konto 82 % studentů. Studentská konta umí studentům nabídnout takové výhody, jaké u běžného účtu jen těžko získají. Například u ČSOB Studentského konta Plus mají studenti zdarma vedení účtu i včetně výpisů, libovolný počet výběrů z našich bankomatů nebo neomezený počet odchozích transakcí zadaných přes internet,“ dodává Pavla Hávová.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).