Hlavní navigace

Většina řidičů si myslí, že jízda mladých řidičů pod dohledem by pomohla

[Tisková zpráva] Jak vyplývá z exkluzivního průzkumu DIRECT Pojišťovny, 71 % řidičů si myslí, že kdyby mladí řidiči jezdili pod dohledem zkušeného řidiče, pomohlo by to pravděpodobně snížit počet dopravních nehod. Způsoby, jak snížit vysokou nehodovost u mladých řidičů, se při úpravách legislativy zabývá mnoho evropských států. Několikrát už bylo toto téma diskutováno i v České republice.

Sdílet

Podle statistik DIRECT Pojišťovny nejčastěji bourají mladí muži do 24 let z Prahy, kteří řídí devět let starý, silný dieselový vůz. V nedávném průzkumu realizovaném pro DIRECT Pojišťovnu proto padla i otázka, zda si řidiči myslí, že řízení mladých řidičů pod dohledem by pomohlo snížit počet dopravních nehod u této skupiny.

„Z průzkumu vyplývá, že jízda mladých řidičů pod dohledem zkušenějších kolegů by podle 31 % dotázaných určitě pomohla snížit počet dopravních nehod mladých řidičů. Dalších 40 % dotázaných má za to, že by takové opatření pravděpodobně pomohlo. Pouze 2 % řidičů na tuto otázku odpovědělo „určitě ne“ a 10 % „spíše ne“. Zbylých 17 % nemělo na věc jednoznačný názor,“ říká k výsledkům průzkumu Radim Kavka, produktový manažer DIRECT Pojišťovny, a pokračuje: „V mnoha okolních státech Evropy se taková opatření osvědčila. Například v Německu je to již několik let běžná praxe.“

Podobná opatření má ve své legislativě zakotvena více než polovina členských států Evropské unie. Ať už jde o omezení nejvyšší povolené rychlosti pro mladé řidiče, nejvyšší dovolené hladiny alkoholu v krvi, řidičské oprávnění na zkoušku či systém Accompanied Driving pro řidiče mladší 18 let.

Čerství držitelé řidičských průkazů mají velmi málo praktických zkušeností se silničním provozem i s vlastním vozem. Často proto mají tendenci testovat svoje schopnosti a možnosti vozu. „Mladí řidiči se nejednou nechají vyhecovat svými vrstevníky, aniž by si uvědomovali, jakému nebezpečí sebe i ostatní vystavují. Jízda pod dohledem či jiná podobná opatření by tak mohla pomoci tyto rizikové faktory odbourat,“ komentuje situaci dále Radim Kavka a dodává: „Naopak u řidičů od 45 do 65 let, kteří mají dlouholeté zkušenosti ze silničního provozu, je frekvence dopravních nehod výrazně nižší než u většiny ostatních skupin. DIRECT Pojišťovna proto tyto zkušené řidiče i ostatní řidiče, kteří jezdí bez nehod, odměňuje výhodnější cenou autopojištění a dalšími benefity.“

V srpnu navíc získají noví klienti na povinné ručení dva měsíce pojištění zdarma. K němu mohou rovněž zdarma získat i služby AutoHELP a Ochrana bonusu.

V rámci aktivit na podporu zodpovědného chování na silnicích DIRECT pojišťovna zprovoznila na svých stránkách speciální záložku Zodpovědný řidič. Motoristé zde najdou užitečné a praktické rady, zásady bezpečné jízdy v podobě desatera, statistiky nehodovosti a odkazy na další instituce, které se tématem zodpovědného řízení zabývají. Novou sekci zodpovědného řízení najdou zájemci na www.direct.cz/zod­povedny-ridic.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).