Hlavní navigace

Většina klientů CK Vivamonde se vrátí zpět do ČR v plánovaných termínech

[Tisková zpráva] Většina klientů zkrachovalé cestovní kanceláře Vivamonde (dále jen CK Vivamonde) se vrátí zpět do České republiky v původně plánovaných termínech. Již v pátek se vrátilo 52 českých turistů.

Sdílet

Dalších 132 přepravil letecký speciál pojišťovny Generali v noci ze soboty na neděli. V oblastech Antalya a Bodrum se nyní nachází 172 klientů CK Vivamonde, kteří by se měli z Turecka vracet v rozmezí od 30. srpna do 2. září. Vzhledem ke kapacitám letecké přepravy by se mělo maximálně 12 klientů vrátit z dovolené předčasně. Na zaplacené a neuskutečněné dny pobytu se vztahuje pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře. Asistenční služba je s klienty v kontaktu napřímo nebo prostřednictvím delegátů, které najala až do vyřešení situace přímo na místě. Informace pro klienty CK Vivamonde jsou od pátku umístěny na www.generali.cz.

Datum odletu    Destinace    Počet klientů CK Vivamonde

30. srpna            Antalya                        11

30. srpna            Antalya                        61+5

30. srpna            Bodrum                          4

1. září                 Bodrum                        ­62

2. září                 Antalya                         17

První let je naplánován na 30. srpna z Antalye. Odlet v 9:35, přílet do Brna ve 11:30, vždy místní časy. Všech 11 míst již bylo potvrzeno leteckou společností. Všech 11 klientů by mělo odletět z Antalye v plánovaném termínu. Dva turisté by měli končit přímo v Brně, pro zbývající bude zajištěna přeprava do Prahy.

Druhý let je naplánován na 30. srpna z Antalye. Odlet v 19:45, přílet do Prahy ve 21:50, vždy místní časy. 61 míst již bylo potvrzeno leteckou společností. Na potvrzení dalších 5 letenek se čeká. Všech 66 klientů by mělo odletět z Antalye v plánovaném termínu.

Třetí let je naplánován na 30. srpna z Bodrumu. Odlet ve 23:40, přílet do Prahy v 01:20, vždy místní časy. Všechna 4 místa byla potvrzena leteckou společností. Tito klienti se ze své dovolené vrací v dřívějším termínu. Na předčasně ukončenou dovolenou z důvodu úpadku CK Vivamonde se vztahuje pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře.

Čtvrtý let je naplánován na 1. září z Bodrumu. Odlet  v 19:50, přílet do Prahy ve 21:50, vždy místní časy. Všech 62 míst je potvrzeno leteckou společností. Všichni tito klienti by se měli vracet v původním plánovaném termínu.

Pátý let je naplánován na 2. září z Antalye. Odlet v 9:40, přílet do Prahy ve 11:55, vždy místní časy. Všech 17 míst již bylo potvrzeno leteckou společností. Někteří z těchto klientů se budou z dovolené vracet v dřívějším termínu. Na předčasně ukončenou dovolenou z důvodu úpadku CK Vivamonde se vztahuje pojištění pro případ úpadku cestovní kanceláře.

Skupina 12 klientů odmítla přepravu leteckým speciálem a dál si řeší ubytování včetně návratu do ČR po vlastní ose. Případné změny v naplánovaných odletech budou řešeny individuálně.

Za všechny klienty CK Vivamonde, kteří se nacházejí v Turecku, složila pojišťovna Generali garanci na ubytování od data vyhlášení úpadku CK až do doby odletu. Řada klientů neměla od cestovní kanceláře zaplacené nejen letenky, ale ani hotel, což podstatně ovlivňovalo vyjednávaní o akceptaci ubytování. V některých případech se hoteliéři ke klientům chovali nevybíravým způsobem a zadržovali jim například pasy. Asistenční službě se s zástupci těchto hotelů podařilo vyjednat dohodu a pasy byly klientům vráceny.

Krátká rekapitulace vývoje

Repatriace (přeprava zpět do ČR) je krizovou situaci, za kterou nese odpovědnost cestovní kancelář a nikoliv pojišťovna, která se klientům snaží v dané situaci maximálně pomoci. Dobu návratu zpět do ČR ovlivňuje celá řada faktorů. V první řadě jde o to, kdy cestovní kancelář oznámí pojišťovně svůj úpadek. Druhým důležitým faktorem je samotná destinace. Významnou roli hraje i počet klientů, kteří v zahraničí uvíznou. A v neposlední řadě také aktuální situace v dané destinaci, špička turistické sezóny a dostupnost leteckého speciálu. Jeho zajištění není otázkou pěti minut.

V Turecku v současné době vrcholí nejvýznamnější náboženský svátek Ramadán. Lidé cestují za svými příbuznými a kapacita hotelů je vesměs obsazená. Současně je omezena i dostupnost některých služeb. CK Vivamonde ohlásila písemně svůj úpadek v pátek 26. srpna krátce před třetí hodinou odpoledne, tedy v době, kdy byli její klienti již několik hodin na letišti. Seznamy klientů, které cestovní kancelář dodala byly neuplné a lišili se jak od seznamů leteckých přepravců, tak od seznamů poskytnutých hotelovými resorty.

V průběhu několika prvních hodin po nahlášení úpadku se do ČR vrátilo 52 českých turistů. Bylo  zajištěno občerstvení pro cca 160 českých turistů, kteří se nacházeli na letišti v Turecké Antalyi. Pro některé z nich zajistila asistenční služba i předepsané léky, které jim začali docházet. Byl zajištěn letecký speciál na druhý den a náhradní ubytování pro 98 osob.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).