Hlavní navigace

Převážná většina Čechů podporuje stavbu paralelní dráhy na Letišti Praha

Naprostá většina obyvatel České republiky se domnívá, že by se letecká doprava měla u nás do budoucna dále rozvíjet, a to i přesto, že aktivně tento způsob cestování využívá třetina české populace.

Sdílet

Tyto výsledky vycházejí z prozatím největšího průzkumu veřejného mínění, který na téma rozvoje letecké dopravy a dalšího rozšiřování mezinárodního letiště v Ruzyni vypracovala letos na podzim výzkumná agentura Factum Invenio.

Z hodnocení důležitosti Letiště Praha vyplývá, že je všemi cílovými skupinami považováno za velmi významný mezinárodní uzel, který českým občanům umožňuje snadné a rychlé spojení se světem. Další význam letiště pak podle dotázaných spočívá v podpoře růstu české ekonomiky. Respondenti navíc řadí Letiště Praha mezi subjekty, které se snaží najít šetrné a přijatelné řešení letecké dopravy. Takto příznivě jej vnímá téměř polovina obyvatel České republiky, uvedl k hodnocení Letiště Praha Jan Herzmann, výkonný ředitel agentury Factum Invenio.

S dalším rozvojem Letiště Praha je úzce spojen projekt stavby paralelní dráhy. Pro téměř sedmdesát procent dotázaných je realizace projektu paralelní dráhy důležitá. Největší podporu má u obyvatel Středočeského kraje a Prahy (85 %), u celé populace České republiky dosahuje podpora 62 %. Pro Letiště Praha je významný postoj obyvatel dotčených leteckým provozem. Průzkum ukázal, že 58 % z nich si uvědomuje nutnost výstavby nové dráhy a souhlas se stavbou vyjádřila téměř polovina z nich, komentoval výsledky průzkumu Jiří Pos, vrchní ředitel divize Letecký obchod, provoz a řízení majetku Letiště Praha.

Průzkum veřejného mínění vypracovala pro Letiště Praha letos na podzim agentura Factum Invenio. V rámci kvantitativního průzkumu bylo dotazováno 2 361 občanů. V tomto výběrovém souboru reprezentovalo 988 respondentů občany celé České republiky, 600 obyvatele Prahy a vybraných měst Středočeského kraje. Poslední skupinou, na níž se průzkum zaměřil, bylo 773 obyvatel obcí a městských částí, které leží v okolí Letiště Praha. Hlavním cílem průzkumu bylo získat jednoznačné a nezpochybnitelné informace o názorech a postojích populace obecně k letecké dopravě, k Letišti Praha a jeho dalšímu rozvoji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).