„Studie je příkladem nekomerční spolupráce soukromého sektoru a renomované veřejné vědecké instituce,“ uvedl Michal Donath, ředitel společnosti Donath-Burson-Marsteller. „Ptali jsme se manažerů i politiků, tedy těch, kteří v očích veřejnosti buď dávají, nebo berou. Je potěšitelné, že respondenti jako celek – včetně politiků na všech úrovních a z celého politického spektra – korupci odmítli. Odmítají její příčiny i dopady, a co je důležitější, odmítají se na ní podílet. Mezi opatření, která mají korupci v ČR omezit, jsou nejčastěji uváděny přísnější zákony proti korupčníkům a povinnost všech osob zastávajících volené politické funkce zveřejňovat svůj majetek,“ doplnil Donath.
Téma boje proti korupci v České republice je podle výsledků tohoto průzkumu vysoce aktuální, i když se korupční prostředí podle tvrzení respondentů průzkumu za posledních pět let výrazně nezhoršilo. Přesto je podle respondentů současná úroveň korupce v ČR nepřijatelná. Podle převažujících názorů nabízejí úplatky nejčastěji velké firmy. O úplatky mají nejčastěji žádat úředníci ministerstev a dalších orgánů centrální státní správy. Nejméně respondentů uvedlo, že za zkorumpované státní úředníky považují státní zástupce a soudce. Nejčastěji se má korupce odehrávat ve stavebnictví a v oblasti zadávání veřejných zakázek.
„Politici i manažeři se shodli na tom, že právě transparentnost a kvalitnější právní prostředí korupci nesvědčí,“ uvedl Jan Herzmann, ředitel společnosti Factum Invenio, dalšího významného partnera projektu. „Někteří chtěli dokonce zavést institut policejního provokatéra. Spíš než využívat provokatéra je však podle respondentů nutné potírat už příležitosti ke korupčnímu jednání. Šlo například o požadavek, aby policisté peněžní pokuty pouze udělovali, ale nevybírali, nebo aby se zlepšila ochrana osob, které na korupci upozorní. Většina politiků a manažerů se také shodla na tom, že nezastupitelnou roli mají v boji proti korupci média,“ tvrdí Herzmann.
Boj proti korupci naši politickou, hospodářskou a mediální scénu sjednocuje. „Výsledky průzkumu lze zjednodušeně interpretovat jako přesvědčivé volání po velké české protikorupční koalici,“ uzavřel Herzmann.
Výsledky studie jsou veřejnosti k dispozici na internetové stránce www.dbm.cz/pruzkumy.