Hlavní navigace

V zimě podle Allianz pojišťovny místo živlů přicházejí k chatařům zloději

[Tisková zpráva] Zima letos kalendářně začala ještě hluboko v podzimu a chataři a chalupáři často ani nestihli v klidu zazimovat své rekreační nemovitosti. Čeho se mohou během zimních měsíců obávat? Tady jsou postřehy likvidátorů Allianz pojišťovny.

Sdílet

Co chatařům a chalupářům v zimě hrozí? Bez ohledu na to, jsou-li jejich nemovitosti  postavené blízko vozy (záplavy/povodně), nebo v lese (pád stromu), mohou v  nezazimovaných objektech především popraskat vodovodní a topné systémy a bude-li stále sněžit, pak není od věci ani riziko tíhy sněhu. Všechny tyto případy kryje pojištění rekreačních nemovitostí a rekreačních domácností Allianz pojišťovny.

Druhým problémem bývají zloději. Každou zimu eviduje Allianz pojišťovna několik desítek krádeží v opuštěných objektech. Chaty a chalupy, které dlouho nikdo nenavštěvuje, lákají nejenom ke krádežím, ale také k přespání. A ačkoliv v nich jejich majitelé nenechají drahé předměty, mohou jim zloději způsobit nemalou škodu už jenom tím, že prokopnou dveře nebo vypáčí okna. Nejčastějším chatařským lupem v zimních měsících podle Allianz pojišťovny bývají potraviny a hotovost, kterou lidé v objektech nechali.

Jak se zlodějům bránit? Podle odborníků z Allianz pojišťovny je dobré, aby i opuštěný dům neustále působil obydleným dojmem. V době, kdy existují různé technické vymoženosti, které dokáží automaticky rozsvěcovat a zase zhasínat světla nebo televizi, to není vůbec nereálné. Pomoci mohou i sousedé. Jsou-li žaluzie po celé týdny zatažené, je zřejmé, že v objektu nikdo není. Budou-li však měnit svůj tvar a úhel, už si tím zloději být jisti nemohou.

A co dělat, když zjistíte, že jste byli vykradeni? Nejprve je nutné kontaktovat policii a hned poté i pojišťovnu, které oznámíte jméno, adresu a číslo pojistné smlouvy. Na jeden list pak stačí sepsat místo a datum vzniku pojistné události a také seznam ukradených věcí. Velmi často je mají lidé i na fotografiích a v takovém případě rozhodně nic nezkazí, když pojišťovně pošlou i tuto fotodokumentaci.

Podle zkušeností Allianz pojišťovny většinu chatařů a chalupářů motivuje k uzavírání pojistek spíše obava z živlů. Není však výjimkou, že místo záplavy k nim nakonec k jejich překvapení zavítá právě zloděj. Jestliže jsou pojištěni u Allianz, roli to v podstatě žádnou nehraje, neboť krádež patří k základním rizikům, obsaženým ve všech variantách pojištění.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).