KPMG v Evropě a NTC Economics: v evropském sektoru služeb výrazně klesá důvěra v pozitivní vývoj ekonomiky

Průzkum KPMG Business Outlook Survey (Spring 2008), zahrnující 2.800 firem ze sektoru služeb v Evropské unii, zjistil, že důvěra v budoucí růst obchodních aktivit, příjmy, nové obchody, zisky, zaměstnanost a rozšíření kapitálu poklesla na nejnižší úroveň od dubna 2006, kdy byl průzkum proveden poprvé.

Sdílet

Důvěra v rámci evropského sektoru služeb poklesla v dubnu 2008 na nejnižší úroveň za poslední dva roky – rostou obavy o budoucnost mezinárodní ekonomiky a rozšiřujícího se dopadu globální hypoteční krize. Téměř 40 procent nefinančních poskytovatelů služeb prohlásilo, že náklady na úvěr se od minulého léta zvýšily. Jen podle šesti procent respondentů se snížily. Nejjednotnější v názoru na vzestup nákladů na úvěr byly španělské firmy, a to v 54 procentech. Naproti tomu jen 29 procent britských společností zaznamenalo nárůst nákladů na úvěr.

Na otázku, jak se od minulého léta, tj. od doby, kdy vypukla finanční krize, vyvinula jejich finanční situace co se týče dostupnosti úvěrů, dvě třetiny respondentů prohlásily, že situace zůstala v průměru stejná. Podle 26 procent respondentů se situace zhoršila.

“Na národní úrovni se důvěra nejvíce zhoršila ve Španělsku a Irsku především díky náhlému konci prodlouženého boomu na trhu s nemovitostmi, který v těchto zemích významně otřásl důvěrou v širší ekonomický výhled. Optimismus se snížil i ve Spojeném království, s tím jak rostou obavy z dopadů hypoteční krize. U Německa naopak vidíme mírné posilnění důvěry ve srovnání s říjnovými nízkými čísly,” komentuje výsledky výzkumu Andrew Smith, hlavní ekonom celosvětové sítě poradenských společností KPMG.

Zajímavý bude v tomto ohledu i vliv globální situace na další vývoj české ekonomiky. „Ta v současnosti zažívá určité zpomalení růstu, které lze očekávat i v budoucnu. A to především z důvodu menší spotřeby domácností a zpomalení zahraniční poptávky. Na druhou stranu bude česká ekonomika růst stále rychleji než ekonomiky některých států západní Evropy. Očekává se růst na úrovni 4,5 – 5 procent HDP,“ říká Jan Martínek, partner společnosti KPMG Česká republika.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).