V okolí Libockého potoka se odnepaměti spokojeně bydlelo. O tom, že byla Liboc centrem pravěké Prahy svědčí největší koncentrace pravěkých nálezů starých až sedm tisíc let. I současná Liboc je poklidnou příjemnou zelenou lokalitou, dostatečně chráněnou před ruchem města, ale zároveň ne vzdálenou všem výhodám, které pražské centrum přináší.
Architekti moderní Nové Liboci respektovali především skutečnost, že Stará Liboc je čtvrtí ponejvíce nízké vilové zástavby. Navrhli proto unikátní komplex třinácti moderních nízkopodlažních domů, jenž vyroste v těsné blízkosti centra Liboci, u kostela sv. Šebestiána, a který na okolní zástavbu plynule a přirozeně naváže. Projekt je společným dílem dvojice architektů Ing. arch. Jaroslava Kozy a Ing. arch. Jaroslava Koska. Podle slov arch. Kozy nemá být Nová Liboc čtvrtí architektonických výstřelků, ale dílem trvalé hodnoty: „Architektura našeho projektu je architekturou jednoduchých kubických tvarů s velkorozměrnými okny, díky nimž jsme propojili moderní interiéry s mimořádnými přírodní exteriéry. Na břehu Libockého rybníka byl kdysi ovocný sad a dodnes jsou tu kvalitní staré stromy. Důležitá byla pro nás spolupráce s krajinářem – zahradním architektem na tom, aby Nová Liboc nebyla násilným krajinotvorným prvkem, ale aby se stala přirozenou a nenásilnou součástí okolní přírody.“
V devíti bytových domech a čtyřech viladomech se počítá celkem se 184 moderně řešenými byty v široké škále dispozic i velikostí. Mezi jednotlivými domy jsou plochy s trávníky a listnatými stromy. Své místo tu mají i dvě dětská hřiště. Spojovací cesty pro peší jsou navrženy v přírodní „mlatové“ konstrukci zasazené mezi volné trávníkové plochy a zeleň. „Celá zóna je průjezdná jen pro rezidenty. Jde o soustavu obslužných objízdných komunikací s limitovanou max. rychlostí 30km/hod.,“ doplňuje architekt Koza.
Všechny maximálně pětipodlažní domy mají jednotnou koncepci. V suterénu jsou technické místnosti, garážová stání a sklepní kóje. Na většinu bytů připadá jedena sklepní kóje a minimálně jedno parkovací stání. Od prvního nadzemního podlaží jsou pak navrženy bytové jednotky. Realizace projektu je rozdělena do dvou etap. V I. etapě najdou zájemci byty v dispozicích od garsoniér až po 4+kk, o velikosti obytné plochy 45 až 149 m2 a terasami nebo balkony od 3 m2 do 90 m2. Výjimkou nejsou ani více než stometrové terasy.
Moderní, pohodlné a nadstandardně projektované byty – to je jeden z hlavních důvodů, proč je o bydlení v Nové Liboci takový zájem. V typickém uspořádání jsou na podlaží navrženy vždy tři až čtyři byty. V nejvyšším ustupujícím podlaží budou zpravidla dva byty, někdy jen jeden luxusní, s velkými terasami. Ideálně se tak využívá jižní orientace bytových jednotek. A nejen to. Z oken, teras a balkónů bude nač se dívat. Například na blízký rybník a zeleň obory Hvězda. Byty v přízemí pak mají k dispozici vyvýšené terasy.
Odpočívat, sportovat, relaxovat, to všechno mohou příští „novolibočtí“ nejen u malebného Libockého rybníka či v nedaleké oboře Hvězda, ale i u oblíbené vodní nádrže Džbán v rozlehlé přírodní rezervaci Divoká Šárka. Ani do centra města to obyvatelé Nové Liboci nebudou mít daleko. Díky dobré dopravní dostupnosti budou už za několik minut jízdy autem či městskou hromadnou dopravou na stanici metra B Zličín. Tady mohou zároveň nakoupit a pobavit se v centru Metropole a Shopping Parku Zličín. Kousek je to také tramvají nebo autobusem po nedaleké Evropské třídě na stanici metra A Dejvická. Neméně významný je i opačný směr, který umožňuje snadné spojení s ruzyňským letištěm a pražským okruhem. Ten je hlavní komunikací zajišťující výjezd ke všem důležitým pražským výpadovkám.
Nová Liboc – další triumf ING Real Estate Development
Zárukou kvality projektu Nová Liboc je jeho developer, společnost holandského původu, ING Real Estate Development. Patří k těm, které mají silné finanční zázemí a podstatně ovlivňují dění na pražském realitním trhu. Stojí za nepřehlédnutelnými stavbami – kancelářskými projekty Zlatý anděl a Tančící dům. Vlajkovou lodí bytové výstavby jsou projekty Villa Bianca na Praze 6 a rezidence Alibaba na Praze 5, která získala titul „Nejlepší rezidenční stavba roku 2005“.
Nová Liboc byla pro developera zajímavou výzvou. „Není to jen bytový projekt, je to pro nás příležitost vytvořit novou městskou čtvrť,“ říká developer projektu Jan Lukáš. „Kvalita bydlení v našem pojetí nespočívá pouze v promyšlených bytových dispozicích a v použití kvalitních materiálů, ale i v tom, jaké svým budoucím obyvatelům dokáže nabídnout možnosti. Právě v tom je Nová Liboc jedinečná a neopakovatelná. Představuje příležitost pro lidi, kteří hledají víc, než jen byt. Nabízí skutečný domov s veškerou občanskou vybaveností a s nepřebernými možnostmi trávení volného času.“
ING Real Estate Development – třetí největší společnost svého druhu na světě – působí zhruba v šedesáti zemích. Na českém trhu se poprvé představila před více než čtrnácti lety. Vzorový byt je otevřen každou sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. Ve všední dny si lze domluvit prohlídku na telefonním čísle 800 111 102. Více informací hledejte na www.novaliboc.cz