Hlavní navigace

V letní turistické sezóně řešila Česká pojišťovna přes čtyři tisíce případů

V průběhu letošní sezóny zaznamenala Česká pojišťovna více než 4100 pojistných událostí, což je zhruba o dvě stě méně, než v roce 2006. Počet úrazů zůstal stabilní za hranicí 550, klesl však počet onemocnění.

Sdílet

Česká pojišťovna ale bohužel zaznamenala větší počet úmrtí a rok od roku se také častěji objevují náhlá úmrtí na pláži nebo při plavání, případně po vystoupení z vody.

K těžším úrazům docházelo proto, že lidé přeceňovali své možnosti a nerespektovali svůj aktuální zdravotního stav a věk. To byly i jedny z hlavních příčin utonutí mnoha klientů, které během provozování vodního sportu postihla srdeční slabost, infarkt, případně mozková příhoda. „Registrujeme také více hospitalizací velmi malých dětí, narozených v letech 2002 – 2007,“ tvrdí vrchní disponentka likvidace pojistných událostí z cestovního pojištění Zdena Pilná. Nejčastěji jsou hospitalizovány děti ve věku 1 – 2 roky, a to s úrazy nebo průjmy, zvracením a teplotou. „Onemocnění zažívacího traktu u malých dětí jsme nejčastěji řešili v Bulharsku, u dospělých také v Egyptě. V hlášeních pojistných událostí jsme však zaznamenali i zajímavosti a například v Řecku jsme řešili případ statečné manželky, která plavala na pomoc topícímu se manželovi. Oba sice skončili v nemocnici, ale manžela svým činem zachránila,“ dodává Zdena Pilná.

Smutnou a bohužel nezanedbatelnou část případů tvořily vloni i letos dopravní nehody. Šlo především o havárie v důsledku v mikrospánku a při „otupení“ řidičovy pozornosti po dlouhé cestě bez odpočinku, případně o neznalost místních poměrů a zvyklostí v silničním provozu. Kromě tradičních nehod v Chorvatsku, Itálii nebo Rakousku se další nehody přihodily v Egyptě či na Krétě, kde vůz srazil českou turistku při přecházení. Po stabilizaci byla s těžkým úrazem převezena letecky do republiky. Náklady na tamní léčení i převoz dokonce překročily limit pojistného plnění.

Problémy se nevyhýbaly ani turistům v exotických krajích. K těžkému zranění mladé ženy došlo třeba v Namibii, kde si na safari půjčila auto, kterému odlétlo kolo. Po stabilizaci byla převezena sanitním letadlem do lepší nemocnice v Jihoafrické republice. „Dobrou zprávou je, že přežila, ale náklady překročily limit pojistného plnění,“ doplňuje Zdena Pilná. Když pracovníci České pojišťovny zjišťovali detaily k tomuto případu, dozvěděli se, že cestovní kancelář kvůli úsporám najala pro klienty nepojištěné auto.

V letošním roce Česká pojišťovna zaznamenala také několik pojistných událostí, kdy se pojištění turisté stali oběťmi trestných činů. Na Korsice byl zavražděn mladý muž místním mladíkem, kterému se líbila jeho přítelkyně. Přepaden a okraden neznámými muži byl i mladý Čech na pracovní cestě v Tatarstánu. S těžkým poraněním hlavy a s krvácením do mozku byl převezen sanitním letadlem k léčbě do vlasti – v místě se totiž nenacházela nemocnice, která by mu byla schopna poskytnout adekvátní péči.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).