Hlavní navigace

V ČR se nejvíce kradou vozidla starší 6 let, až polovinu všech odcizených vozidel tvoří škodovky, z regionů patří smutný primát Praze

[Tisková zpráva] V ČR se nejvíce kradou vozidla starší 6 let, přičemž až polovinu všech odcizených vozidel tvoří škodovky.

Sdílet

Z regionů patří smutný primát Praze. Vyplývá to ze statistiky krádeží motorových vozidel, které v uplynulém roce nahlásili klienti pojišťovny Generali. Celkem bylo zaevidováno na 333 odcizení za 50 milionů korun. Klientům Generali pokrývá riziko krádeže vozidla havarijní pojištění či rozšířené pojištění Minikasko. Od dubna letošního roku pak i nové pojištění určené speciálně pro vozy starší šesti let.

V uplynulém roce nahlásili klienti Generali 333 krádeží motorových vozidel za 50 milionů korun. Meziročně se jedná o 20% pokles, který může souviset mimo jiné s nižším prodejem osobních automobilů v posledních dvou letech či se stále se zdokonalujícím zabezpečením samotných vozů. Trend však bude možné určit až na základě statistik letošního roku. Krádež vozidla nelze uplatnit z povinného ručení. Je potřeba mít sjednané havarijní pojištění, které pokrývá riziko odcizení.

Nejčastěji se kradou se vozidla starší 6 let, která mají více než 62% podíl na celkovém počtu odcizených vozů. V hledáčku zájmu zlodějů jsou s odstupem na druhém místě auta mladší 3 let. Jejich podíl se pohybuje kolem 20%. Přibližně stejně jsou na tom vozidla stará 4 – 5 let, na která připadá zbývajících 18%. Řidičům, kteří vlastní vozidla starší šesti let, bude určeno nové havarijní pojištění, které Generali představí již v dubnu letošního roku.

Zloději mají největší zájem o vozidla značky Škoda. V celkových číslech za loňský rok se jedná o polovinu všech odcizených aut. Meziročně se podíl škodovek dokonce zvýšil o pět procent.

Mezi krádežemi motorových vozidel drží smutný primát Praha. Z celkového počtu odcizených automobilů nahlášených klienty Generali za loňský rok se jednalo o 46%. Škoda byla v jejich případě vyčíslena na téměř 25 milionů korun. Druhé místo patří Středočeskému kraji  s 18% podílem. Hodnota ukradených vozů zde činila více než 9 milionů korun. Následuje Ústecký kraj s přibližně 9% podílem a škodou, která se blíží 4 milionům korun.

Nejméně se auta kradou na Vysočině a ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Ve všech třech případech se podílejí na celkovém počtu krádeží 1% se škodami do půl milionu korun.

Již v dubnu letošního roku představí pojišťovna Generali nové havarijní pojištění, které bude ušito na míru majitelům motorových vozidel starších šesti let. Stávající alternativou k havarijnímu pojištění je produkt Minikasko, který je určen především těm řidičům, kteří jezdí bez nehody a chtějí své vozidlo ochránit před neovlivnitelnými riziky. Za atraktivní cenu chrání majitele vozidla před finančními dopady škod způsobených živelní událostí, střetem se zvěří, požárem a výbuchem. Všechna čtyři rizika jsou v případě plnění vypořádána bez spoluúčasti pojištěného. Minikasko zahrnuje i škody způsobené vandalismem, v tomto jediném případě se spoluúčastí klienta. Dále jej lze rozšířit i o krtí rizika odcizení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).