Hlavní navigace

V Čechách mnohdy opomíjená „pecka“ akciového trhu

Exchange-traded funds, neboli ETF, jsou ve své podstatě jakousi formou kolektivního investování. Investor s realizací jednoho obchodu získává možnost se podílet na celé struktuře fondu (např. u PowerShares Halter USX China (PGJ) investor vstupuje do 55 těch nejvýznamnějších čínských podniků), podobně jako u podílových fondů a podobně jako je tomu u podílových fondů jsou i zde investice svěřeny pod profesionální správu prestižních světových finančních ústavů. Jde o fondy, které kombinují výhody otevřených podílových fondů a akcií. ETF se totiž obchodují ve stejném duchu jako akcie. ETF tak investorům umožňují i s poměrně malým objemem vytvořit efektivní portfolio a navíc podle transparentního složení ETF přesně ví do čeho peníze investovali. Tvůrci ETF se pokouší kopírovat jak hlavní akciové indexy, jako S&P500 nebo Hang Seng, tak indexy sektorů jako jsou technologie, farmacie nebo indexy komodit jako je zlato, ropa a nebo přímo jednotlivých regionů jako je Čína nebo Brazílie.

Sdílet

ETF jsou vytvořeny proto, aby zajistily nízkorozpočtovou (platí se zde pouze základní poplatky jako při nákupu akcií, u podílových fondů se většinou platí zbytečně tučné poplatky) příležitost jak relativně bezpečně/diver­zifikovaně vstoupit do akciového nebo komoditního trhu. A protože se tyto fondy obchodují jako akcie, je velmi důležité si připomenout, že investoři mohou být jak „long“ tak „short“ a poskytují tak možnost se hedgovat proti tržnímu poklesu. Navíc i investoři prahnoucí po dividendových výnosech si přijdou na své, protože ETF získanou dividendu jednoduše přerozdělí (kromě toho existují i dividendové ETF).

Boom exchange-traded funds ETFs, ale začíná vykazovat známky ochabování, a proto se jejich tvůrci pozvolna poohlížejí po nových oblastech působení a snaží se tento trh oživit o trendové komodity. Ve světě ETF se tak začíná objevovat nová investiční příležitost: exchange-traded notes, neboli ETN.

Barclays Bank PLC, jedna ze sekcí britských finančních služeb Barclays PLC (BCS), nedávno představila své první exchange-traded notes a rozdělila je na dva populární komoditní indexy: iPath Goldman Sachs Commodity Index (GSP), který obsahuje 24 termínových obchodů a jeho váha je ze 75% zaměřena na energie a iPath Dow Jones – AIG Commodity Index Total Return (DJP), který je složený pouze z termínových obchodů 19 komodit a má to pravidlo, že jakákoliv komoditní skupina nesmí přesáhnout 33%. Dílčím indexem Goldman Sachs Commodity Indexu je pak iPath Goldman Sachs Crude Oil Total Return Index ETN (OIL), který odráží návratnost z ropných kontraktů.

Nové ETN sledující komoditní indexy jsou zaměřeny tedy především na investory dychtivé po komoditních trzích. Je notoricky známo, že tento sektor je velmi nestálý a tendenční. I přesto nebo snad právě proto si dokázal v posledních několika letech připsat neuvěřitelné zisky (zlato za pět let přibližně +160%, platina přes +200%, stříbro přibližně +270%, ropa přes +300%, topný olej téměř +350%, zemní plyn +600%) a bylo/je zjevně nevyhnutelné, aby se (ať již dříve nebo později) dostavilo období, které dosažené zisky do určité míry zredukuje; Sel Sector:Energy SPDR (XLE) zaznamenal v poslední době kurzový pokles o 12%, Phlx Gold Silver Index o 18%, AMEX Oil Index o15%. Jinak řečeno, ropa v posledním velmi krátkém období ztratila zhruba 25%, zemní plyn téměř 40%, topný olej přibližně 25%, zlato a hliník zhruba po 12% a měď zhruba 16%. Obecně se proto doporučuje, aby investoři neměli více jak 5 až 10% svých aktiv v komoditách.

Se slábnoucími inflačními tlaky dočasně klesá i zájem o investice do zlata, které je obecně chápáno jako určitá jistota nebo pojistka v problematických a nejistých sekvencích tržního vývoje. Rovněž cena ropy je v poslední době vystavena velkému náporu prodejců a mnoho obchodníků jen s těžkým srdcem přihlíží jak komoditní býci ztrácejí půdu pod nohama a že dříve nežli ropa překoná (a to je také velmi pravděpodobné) hranici $80 za barel nebo zamíří ke $100 poklesne spíše k $50 za barel, což by naopak mohlo velmi slibně zacvičit s akciovým trhem a býci by zase notnou chvíli mohli tančit rock and roll.

Existuje také několik klíčových rozdílů mezi ETF a ETN a každá struktura má své plusy a minusy. Barclays ETN jsou 30-ti leté dluhopisy kótované na New York Stock Exchange, které v podstatě nabízí svým investorům vyplacení výnosu korelujícího vývoj komoditního indexu, mínus každoroční poplatek 0,75%. Jak u ETF tak u ETN se posouvá indexové riziko (index-tracking risk) na Barclays. Investoři na sebe tedy berou úvěrový risk, že Barclays bude insolventní, když budou chtít prodat jejich ETN na rozdíl od ETF, kde se eliminuje úvěrové riziko, protože investoři vlastní část portfolia.

Tyto hypermoderní investiční produkty obhospodařované Barclays Global Investors, tedy dalším oddělením Barclays, nabízejí širokou komoditní variabilitu. Nicméně je nutné podotknout, že na trhu působí celá řada investičních domů, které nabízejí další a další varianty těchto produktů a pro mnohé tak může opět vzniknout základní otázka výběru.

Kromě komoditních ETN známe i komoditní ETF, které investují do termínových kontraktů a také do krátkodobých Treasuries. Z komoditních ETF, které např. reprezentují vlastnictví zlata a stříbra držených ve valutách můžeme zmínit Street Track Gold Trust (GLD), iShares Comex Gold Trust (IAU) a iShares Silver Trust (SLV). S investicemi do naftových futures kontraktů se setkáme s U.S. Oil Fund (USO), PowerShares DB Commodity Index Tracking Fund (DBC) a iShares GSCI Commodity-Indexed Trust (GSG). Tyto ETF mohou být po probíhající korekci opravdu velikým lákadlem pro mnoho dalších investorů (v současné době je v ETF zaměřených zlato přibližně $10,5 mld, o dva roky dříve to byla „pouhá“ $1 mld a nebude asi velkým překvapením, když toto číslo bude i nadále rychle narůstat).

Obchodníky na Wall Street je napříč trhem vytvořena celá škála zajímavých obchodovatelných fondů a to ať již zaměřených na určité lokality nebo destinace jako např. Japonsko (EWJ), Korea (EWY), Čína (PGJ) nebo (FXI), Austrálie (EWA), Brazílie (EWZ), Švédsko (EWD), Kanada (CEF) nebo sektory jako energie (XLE), finance (XLF), zdravotnictví (XLV), technologie (XLK) nebo zaměřené na dividendy SPDR Dividend ETF (SDY), Dividend Opportunities fund (ETO) nebo směřující k indexových položkám jako S&P Global 100 Index Fund (IOO).

Exchange-traded funds jakož i exchange-traded notes mohou pomoci všem investorům maximalizovat portfolio a minimalizovat investiční riziko. Je to snad nejvíce přímá a zároveň různorodá možnost investování. Místo agresivního rozšiřování portfolia a zbytečného nakupování desítek titulů je jediná investice do ETF/ETN sama o sobě dosti diverzifikovanou. Odpadá tím nutnost sledovat a nakupovat jednotlivé akcie firem, stačí zakoupit pouze akcii daného ETF. US trhy nabízejí celou paletu těchto eventualit. Navíc investice samotná Vás stojí pouze poplatky obchodníkovi, které jsou daleko nižší než poplatky spojené s investicí do klasických podílových fondů a samozřejmě také daleko méně nežli kusové investování do vybraných titulů.

Afin Brokers,a.s.
Jan Moulis

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).