Hlavní navigace

US ekonomika – kde není důvěra, není stabilita

I přes názory kapitánské trojice Georgie Bush, Ben Bernanke a Henry Paulson se již po čtvrté za posledního čtvrt století se americká ekonomika řítí do recese. Klasická definice recese je známá jako nepřetržitý pokles GDP (veškerá peněžní hodnota zboží a služeb vyprodukovaná na území USA neupravená o vliv inflace) ve dvou kvartálech. Rok 2007 znamenal pokles růstu REAL GDP (inflačně očištěné měřítko hodnoty zboží a služeb realizované v daném roce v zemi) na 2,2 % oproti 2,9 % v roce 2006. V letošním roce by se mělo tempo růstu ještě více zpomalit až na 1,3 %.

Sdílet

Povzbudivé a optimistické zprávy se po delší době na trzích objevily na straně indexů, která ovšem nebere v potaz riziko ve smyslu „Wall of worry“. „Ukázkou paradoxů, vítězství netrpělivosti a faktickými ukazateli může být např. první dubnový den, kdy švýcarská banka UBS reportovala rekordní ztrátu 18 mld. dolarů a Deutsche Bank 3,9 mld. dolarů ve spojitosti s krizí na subprime trzích. Další dny indexy nezaznamenaly téměř žádné ztráty i přes údaje z trhu práce, které ukázaly, že nezaměstnanost v Americe se posunula na 5 %,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik společnosti CAPITAL PARTNERS doplňuje: “Další ukázka tržních paradoxů se přehnala také přes akciové trhy. Po katastrofálních údajích z trhu práce, které ukázaly, že americká ekonomika doslova propadla ve snaze vytvořit nová pracovní místa (pokles o 80 tis.) a nezaměstnanost se posunula na 5,0%, nezaznamenaly indexy téměř žádné ztráty . US akciový trh do značné míry prokazuje nyní jistou potřebnou dávku rezistence oproti negativním zprávám z ekonomiky či korporátní sféry. K tomu je třeba dodat i v minulém týdnu zlepšené HV firem IBM, United Technologies, Honeywell a Google.“

Mnohem důležitější je však stav a realita amerického spotřebitele, který je ve své podstatě základním hnacím motorem ekonomiky a v kombinaci s rychle rostoucími cenami komodit a paralelně stoupajícími inflačními tlaky, vytváří skrytý a pozvolna se rozvíjející melanom.

„Jedním z mnoha znaků třesoucí se ekonomiky pod vlivem spotřebitele jsou paradoxně dobré výsledky největšího maloobchodního řetězce Wal-Mart nebo Costco a na druhou stranu bídné výkazy a ještě bídnější očekávání společností jako AMD, Alcoa, General Electric a mnohých dalších,“ shrnuje Ing. Josef Stoulil, analytik společnosti CAPITAL PARTNERS a dodává: „Průzkumy Pew Research Center ukazují, že 53 % dospělých Američanů, hlásících se ke střední třídě, se rozhodně necítí ve své kvalitě života lépe než před pěti lety poté, co se museli uskromnit ve svých celkových výdajích.

Z toho 31 % dokonce potvrdilo, že se jejich situace zhoršila a 26% lidí pak vidí pokračující snižování ve svých výdajích. Tyto čísla jsou podle statistiky nejhorší od roku 1964.“

Je třeba připomenout, že přibližně 70 % americké ekonomiky čerpá ze samotného spotřebitele, který se v cirkulaci okolností stává den za dnem chudším. Všichni, kteří dříve zvažovali koupi nové televize, nového auta či například počítače se rázem začali zaobírat jinými problémy a pozvolna upustili od zbytečných výdajů. S nízkými spotřebitelskými výdaji a důvěrou tak postupně klesá i zájem o zboží dlouhodobé spotřeby, což se samozřejmě odráží i v ziskovosti jednotlivých korporací. Ty jsou tak kontinuálně nuceny k přehodnocení svých výhledů, tedy k jejich snižování.

„Podle odhadů se spotřebitelská důvěra díky pokračujícím problémům ve stavebním sektoru, kreditních a komoditních trzích a cenám energií stále zhoršuje. Průměrný Američan pracuje stále více, aby si mohl dovolit stále méně, a to zcela jistě není jeho cílem,“ říká Ing. Josef Stoulil, analytik společnosti CAPITAL PARTNERS a doplňuje: “Základním kamenem úrazu je Housing market. Ten jako cyklický průmyslový sektor byl v době nízkých úrokových sazeb, téměř nejnižších za posledních 50 let, hnacím motorem americké ekonomiky. Miliardy dolarů v hypotečním trhu byly refinancovány a počet majitelů domů dosáhl historického maxima. Také ceny nemovitostí paralelně dosáhly závratných hodnot zejména v Kalifornii, New Yorku a na Floridě. Každý majitel domu se tak mohl cítit rok od roku bohatší.“

První významnější signály o končícím příznivém trendu zaznamenal trh koncem roku 2005 a začátkem roku 2006. Výsledky za prosinec 2005 totiž vykázaly již v pořadí třetí měsíční pokles za sebou během posledních dvou let. Většina Američanů však nepociťovala žádný důvod, proč by růst cen jimi vlastněných nemovitostí neměl pokračovat, a proto většina z nich sáhla po refinancování a dalších půjčkách. Peníze získané na nadhodnoceném majetku tak mířily do všech segmentů ekonomiky, která tak vykazovala solidní růst.

Nemovitostní trh ve Spojených státech přispívá zhruba 10 % do celkové ekonomické produkce země. Jestliže ceny nemovitostí klesají, klesá postupně i objem stavebních prácí, což s sebou neodkladně nese i zvýšení nezaměstnanosti. Pokles prodejů vede k poklesu cen nemovitostí a tím také klesá hodnota majetku a tudíž i částka, kterou si nový majitel může od banky půjčit.

Spirála ekonomického poklesu se tak nenávratně roztočila a ekonomický benefit zapříčiněný nadhodnoceným stavebním sektorem se otočil o 180 stupňů,“ shrnuje Ing. Josef Stoulil, analytik společnosti CAPITAL PARTNERS a uzavírá: “Konec letošního roku by pak měl být ve znamení opětovného zvyšování úrokových sazeb( v závislosti na případné modifikaci přístupu FED) a to právě kvůli hrozbě vysoké inflace a zbídačenému dolaru – vyšší sazby jsou totiž tím základním katalyzátorem jeho návratu. Průměrný odhad výše sazeb do konce tohoto roku je 1,75 %, v prvním kvartále roku 2009 by mohlo dojít ke zvýšení na 2,0% a v dalším čtvrtletí pak na 2,25 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).