Hlavní navigace

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl ve sporu ČSOB s Ministerstvem financí

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se přiklonil k argumentům ČSOB ve sporu s Ministerstvem financí týkající se výběrového řízení na správu prostředků na financování protipovodňových opatření. ÚOHS rozhodl, že se Ministerstvo financí dodatečným zrušením zadávacího řízení dopustilo správního deliktu, a uložil mu pokutu ve výši 10 tisíc Kč.

Sdílet

Podle ÚOHS z předložených podkladů vyplývá, že došlo k protiprávnímu jednání Ministerstva financí jako zadavatele v okamžiku rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení. Úřad konstatoval, že zadavatel porušil princip zákazu diskriminace. Podle něj totiž může zadavatel omezit přístup k zakázce pouze dodavatelům, kteří by nebyli schopni objektivně splnit veřejnou zakázku. Navíc podmínky, pro které by mohlo Ministerstvo financí uchazeče vyloučit, by musely být uvedeny v zadávací dokumentaci a není možné je stanovit ex post. Jak píše v rozhodnutí ÚOHS, samotná výše pokuty má v tomto případě především preventivní funkci.

ČSOB letos na jaře zvítězila ve výběrovém řízení na poskytování uvedených služeb. Ministerstvo financí tehdy konstatovalo, že nabídka ČSOB je nejvhodnější. Na začátku srpna však změnilo svůj názor a pokusilo se výsledek výběrového řízení zpochybnit. V souvislosti s tímto sporem již vydal v říjnu rozhodnutí také Městský soud v Praze. Soud v něm Ministerstvu financí zakázal uzavřít smlouvu na správu finančních prostředků na financování protipovodňových opatření s kýmkoli jiným, než s ČSOB.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).