Hlavní navigace

UNIQA pojišťovna v minulém roce opět dynamicky rostla

UNIQA pojišťovna předepsala dle neauditorských výsledků v loňském roce na pojistném svým klientům 2,811 miliardy korun. Meziročním srovnání vyznívá pro UNIQA pojišťovnu velmi příznivě: oproti roku 2003 se zvýšilo pojistné UNIQA pojišťovny o 14,6%.

Sdílet

Více než čtyři pětiny pojistného připadaly na neživotní odvětví, v nichž podobně jako v předchozích obdobích dominovalo pojištění vozidel a pojištění průmyslu a podnikatelských rizik. Ve srovnání s rokem 2003 činil růst neživotního pojištění UNIQA 15,2%. Životní pojištění zaznamenalo tempo růstu 12,1%.

UNIQA pojišťovna, která se řadí k deseti největším společnostem na českém pojistném trhu, měla koncem roku 2004 ve svém kmeni bezmála 300 tisíc pojistných smluv, což bylo přibližně o 6% více než o rok dříve. Z celkového počtu smluv připadá 70% na smlouvy neživotního a 30% na smlouvy životního pojištění.

Rok 2004 je z pohledu UNIQA pojišťovny hodnocen jako velmi úspěšný. Díky pozitivnímu škodnímu průběhu a rovněž mimořádně příznivé situaci na finančních trzích se podařilo dosáhnout čistého zisku ve výši 213 milionů korun, zatímco o rok dříve vykázala UNIQA čistý zisk ve výši 45 milionů korun.

UNIQA pojišťovna je součástí rakouského koncernu UNIQA Group se sídlem v Rakousku. Pojistné celého koncernu činilo v roce 2004 4,2 miliardy EUR (cca 126 miliard korun) a zaznamenalo tak meziroční tempo růstu o 27%. Tohoto výsledku bylo dosaženo příznivým organickým růstem a pokračováním akviziční činnosti – v souhrnu jsou započítány i výsledky nových společností UNIQA Group – Claris Vita v Itálii a Mannheimer Krankenversicherung v Německu. V současné době je UNIQA zastoupena celkem na deseti evropských trzích. Podíl pojistného generovaného mimo rakouský trh tak vzrostl za loňský rok ze 17% na 30%.

UNIQA Group Austria, která je jedničkou na rakouském trhu, oslavila v loňském listopadu páté výročí pod tímto názvem. Zatímco v roce 1999 činil podíl zahraničních společností asi 5% na předepsaném pojistném koncernu, dnes se již UNIQA Group netají svojí ambicí stát se největší rakouskou pojišťovací skupinou ve střední Evropě.

UNIQA Group očekává poprvé v historii trojciferný zisk, který bude asi o 50% vyšší než loňských 68,3 milionu EUR.

Generální ředitel UNIQA Group, Dr. Konstantin Klien, komentoval příznivý vývoj slovy: Jde o souhrnný výsledek vyváženého růstu, zlepšení situace v oblasti škodovosti, optimalizace nákladů a pozitivního vývoje kapitálových trhů. Také tím předkládáme jasný důkaz toho, že v případě UNIQA probíhá expanze s rozvahou a nikoli za každou cenu.

Petra Strejčková
tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).