Hlavní navigace

UNIQA pojišťovna inovovala své pojištění odpovědnosti pro školy

V souvislosti s několika případy z poslední doby, kdy poškození získali nárok na mnohamilionové odškodnění za jim vzniklé škody od škol, které za jejich vznik byly uznány odpovědnými, přistoupila UNIQA pojišťovna k inovaci svého pojištění odpovědnosti určeného pro zřizovatele školských zařízení všech druhů. Praxe ukazuje, že dosavadní výše pojistných částek někdy nestačí na vyrovnání nároků z mimořádně závažných a tragických událostí. Proto se UNIQA pojišťovna rozhodla pojišťovat školy na dvě úrovně – běžnou formu odpovědnostního pojištění s pojistnou částkou v řádu několika milionů a nadstavbovou pro mimořádně velké škody s pojistnou částkou v řádu desítek milionů.

Sdílet

Dosavadní odpovědnostní pojištění, jak ho má většina škol sjednána, kryje běžné škody, kterými mohou být například ztráty sportovní obuvi ze šaten u tělocvičny nebo drobnější úrazy při výuce bez fatálních následků. UNIQA pojišťovna hodlá nabízet ještě tzv. nadstavbové odpovědnostní pojištění, které nebude určeno ke krytí každodenních malých škod, ale jen na skutečně mimořádné případy, za které ponese škola odpovědnost a které si vyžádají velmi vysoké odškodné. Takovými událostmi jsou myšlena zejména neštěstí s velkým ublížením na zdraví a těžkými trvalými následky nebo smrtí žáka školy.

Riziko vzniku takto závažných nehod je sice velmi malé, ale nadstavbové pojištění odpovědnosti pro zřizovatele školy ho zabezpečí i pro tento případ. Pro nepojištěné školy může totiž nárok žáka nebo pozůstalých ve výši desítek milionů korun znamenat dokonce bankrot a zánik zařízení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).